REKLAMA

2131286011 views

REKLAMA

2131286010 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPowołano kapitułę Nagrody Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci

Powołano kapitułę Nagrody Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci

-

Pisarka Joanna Olech, aktorka Anna Seniuk i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak zostali powołani w poniedziałek w skład kapituły pierwszej edycji Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

Listy powołujące wręczył członkom kapituły szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

REKLAMA

W skład kapituły weszli: autorka książek oraz ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży Joanna Olech; aktorka, profesor Akademii Teatralnej Anna Seniuk; scenarzysta, reżyser, pisarz, rysownik, autor filmów animowanych Piotr Dumała; historyk literatury, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży Grzegorz Leszczyński; teatrolog, reżyser, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Jerzy Moszkowicz oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak – poinformowała Kancelaria.

Po otrzymaniu nominacji członkowie kapituły rozpoczęli pierwsze posiedzenie.

Celem ustanowionej przez parę prezydencką w tym roku nagrody jest wspieranie idei wychowania przez sztukę i kulturę. Wyróżnienie wręczane twórcom sztuki przeznaczonej dla młodego pokolenia ma podnosić społeczną rangę tej sztuki. Jej celem jest też “podkreślenie znaczenia tej sztuki dla kształtowania wrażliwości artystycznej młodych odbiorców kultury, a także popularyzowanie twórczości dla dzieci i młodzieży”.

Pierwsza edycja nagrody w związku z mijającym w tym roku 25-leciem Polskiej wolności jest szczególna. Z uwagi na to nagroda zostanie przyznana twórcom, którzy wyróżniali się szczególną działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży w ciągu ostatnich 25 lat, w pięciu w kategoriach takich jak: film, literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr.

W każdej kategorii kapituła będzie oceniała artystów wykorzystujących tradycyjne formy przekazu artystycznego oraz takich, którzy łączą różne media pozwalające na dotarcie do młodych odbiorców (np. słuchowiska, komiksy, gry edukacyjne).

Zwycięzcę w każdej z kategorii, spośród kandydatów zaproponowanych przez kapitułę, wskaże para prezydencka. Tylko w tym roku, wyjątkowo wyróżnienie zostanie wręczone we wszystkich kategoriach. W następnych edycjach będzie przyznawane tylko w jednej kategorii, co roku innej. (PAP)

Zdjęcie: Anna i Bronisław Komorowscy fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126579487 views

REKLAMA

REKLAMA

2126579504 views

REKLAMA

REKLAMA

2128375824 views

REKLAMA

2126579514 views

REKLAMA

2126579518 views

REKLAMA

2126579522 views