REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPosłowie KO złożyli wniosek do komisji etyki o ukaranie Joanny Lichockiej

Posłowie KO złożyli wniosek do komisji etyki o ukaranie Joanny Lichockiej

-

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w piątek wniosek do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie Joanny Lichockiej (PiS) za obraźliwy gest, który – ich zdaniem – dzień wcześniej pokazała na sali obrad. KO zarzuca Lichockiej, że naruszyła w ten sposób dobre imię Sejmu.

Posłanka już w czwartek deklarowała, że jest gotowa złożyć wyjaśnienia na forum komisji etyki. Zapewniła, że nie wykonała wulgarnego gestu, a jedynie przesuwała “energicznie dwukrotnie palcem pod okiem, bo była zdenerwowana”, co – według niej – widać na upublicznionych w sieci materiałach filmowych. W piątek przeprosiła wszystkich, którzy poczuli się urażeni czwartkowymi wydarzeniami.

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Po głosowaniu media społecznościowe obiegło zdjęcie Lichockiej, na którym widać, jak posłanka trzyma wyciągnięty w górę środkowy palec.

REKLAMA

Jeszcze w czwartek późnym wieczorem posłowie KO: Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka i Piotr Adamowicz zapowiedzieli złożenie do Komisji Etyki Poselskiej wniosku o ukaranie Lichockiej.

W piątek wniosek trafił do Sejmu. Koalicja Obywatelska zarzuca w nim posłance PiS naruszenie “Zasad Etyki Poselskiej”. W uzasadnieniu wniosku jest mowa m.in. o tym, że zachowanie Lichockiej mogło godzić w art. 6 “Zasad Etyki Poselskiej”, który mówi o tym, że “poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu” i “powinien szanować godność innych osób”.

W uzasadnieniu wniosku Koalicji Obywatelskiej podkreślono, że Joanna Lichocka “pokazała w stronę opozycji gest potocznie uważany za obraźliwy, polegający na wskazaniu środkowego palca swoim oponentom”. “Uznano to za wyraz sprzeciwu wobec uchwały podjętej przez Komisję Kultury i Środków Przekazu, wolą której, Sejm RP powinien był odrzucić ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych (…). Komisja Kultury i Środków Przekazu oraz Senat RP chciały, aby blisko 2 mld złotych, które posłowie PiS przeznaczają na publiczną radiofonię i telewizję, zostały przekazane na Narodową Strategię Onkologiczną” – czytamy w dokumencie.

Tym samym – zdaniem Koalicji Obywatelskiej – “należy uznać, że wulgarny, obraźliwy i obsceniczny gest pokazany przez Joannę Lichocką, był wymierzony nie tylko w stronę opozycji, ale przede wszystkim w stronę osób chorujących na nowotwory, które mogłyby skorzystać ze wspomnianej kwoty – blisko 2 mld zł.”

“Należy zauważyć, iż gest pokazany przez przedstawicielkę Prawa i Sprawiedliwości w sposób jawny, wyraźny i jednoznaczny naruszył powagę Izby” – ocenili autorzy wniosku. Według nich “wcześniej wielokrotnie Prezydium Sejmu Rzeczypospolitej oraz Komisja Etyki Poselskiej uznawały, że występki o bardziej niejednoznacznej formie wyrazu naruszały powagę i dobre imię polskiego parlamentu”.

W czwartek lider PO Borys Budka i kandydatka tej partii na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska apelowali do Prawa i Sprawiedliwości, aby nie odrzucali uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób 2 mld zł przeznaczyli na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Zgodnie z regulaminem Sejmu Komisja Etyki Poselskiej, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła “Zasad etyki poselskiej”, może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić posłowi upomnienia lub udzielić posłowi nagany. (PAP)

REKLAMA

2118754099 views

REKLAMA

REKLAMA

2118754202 views

REKLAMA

REKLAMA

2120550558 views

REKLAMA

2118754278 views

REKLAMA

2118754340 views

REKLAMA

2118754398 views