REKLAMA

2131548288 views

REKLAMA

2131548286 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPolska przystąpiła do globalnego programu edukacyjnego Cities Changing Diabetes

Polska przystąpiła do globalnego programu edukacyjnego Cities Changing Diabetes

-

Polska przystąpiła w poniedziałek do globalnego programu edukacyjnego Cities Changing Diabetes, którego celem jest zatrzymanie wzrostu zachorowań na cukrzycę.

W uroczystości wzięli udział m.in. księżna Królestwa Danii Maria Elżbieta, minister zdrowia Danii Magnus Heunicke oraz przedstawiciele polskiego środowiska medycznego.

REKLAMA

Program Cities Changing Diabetes (CCD) działa od 2014 roku. Jego inicjatorami są: University College London, Steno Diabetes Center Copenhagen oraz firma Novo Nordisk, których przedstawiciele uczestniczyli w warszawskiej inauguracji programu.

Programem objętych jest już ponad 130 milionów ludzi, mieszkańców dużych miast, takich jak między innymi: Meksyk, Szanghaj, Kopenhaga, Rzym, Houston, Johannesburg, Buenos Aires. Polska przystąpiła do tego programu jako pierwszy kraj w Europie Centralnej.

W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln ludzi, a ponad 5 mln znajduje się w tzw. stanie przedcukrzycowym. Jak podają inicjatorzy programu na cukrzycę w 2045 roku na świecie będzie chorych ponad 700 mln ludzi.

Celem programu CCD jest edukacja, zwiększenie świadomości społecznej, profilaktyka oraz “stworzenie prozdrowotnych rozwiązań”, które ograniczą rozwój choroby – wyjaśniają inicjatorzy programu. Wskazują, że na cukrzycę zapadają głównie ludzi żyjący w dużych miastach bo duże tempo życia w miastach, zmiany stylu życia ich mieszkańców wpływają na rozwój chorób cywilizacyjnych.

“Cukrzyca to problem, który możemy nazwać epidemią społeczną, dotyczy nie tylko Polski, ale wszystkich rozwiniętych państw. Dlatego tak ważne jest mówienie o konieczności edukacji już na poziomie szkół czy przedszkoli” – powiedział podczas konferencji Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.

O konieczność podejmowania działań prewencyjnych i tworzeniu ośrodków leczenia na wysokim poziomie mówił również minister zdrowia i osób starszych Danii Magnus Heunicke.

“Jeśli chodzi o cukrzycę to Polska i Dania mają podobne wyzwania, w obu krajach coraz więcej osób cierpi na drugi typ cukrzycy. Jednym z czynników powstawania tej choroby jest otyłość. Dotyczy teraz w dużej mierze również dzieci, którym należy zapewnić leczenie w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach” – powiedział.

Profesor Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju wskazywał, że pacjenci, którzy są prawidłowo leczeni i stosują się do zaleceń nie muszą rezygnować życia zawodowego i społecznego i mogą osiągać sukcesy. “Na cukrzycę cierpiało wielu władców, a obecnie polityków, ta choroba nie omija też aktorów czy piosenkarzy. Z cukrzycą można normalnie żyć, ale wymaga to pozytywnego, dojrzałego podejścia do choroby, samodyscypliny i zmiany stylu życia” – powiedział. “Bez wiedzy na temat choroby nie ma możliwości, żeby ją kontrolować i leczyć” – dodał.

W Polsce w ramach programu CCD została powołana Rada Naukowa, która wprowadzi do publicznej debaty kwestie? zdrowia mieszkańców współczesnych miast. W jej skład wchodzą lekarze oraz przedstawiciele pacjentów.

W czerwcu 2019 roku inicjatorzy Programu w Polsce podpisali Partnerstwo na rzecz zdrowych miast. Rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia ankiety wśród nauczycieli, którzy docierają do dzieci i młodzieży z edukacją i wiedzą na temat cukrzycy i profilaktyki. Celem ankiety jest zbadanie: świadomości nauczycieli na temat cukrzycy, czynników ryzyka cukrzycy oraz osobistych doświadczeń nauczycieli w zetknięciu się z cukrzycą wśród dzieci.(PAP)

fot. citieschangingdiabetes.com

REKLAMA

2126676453 views

REKLAMA

REKLAMA

2126676470 views

REKLAMA

REKLAMA

2128472790 views

REKLAMA

2126676480 views

REKLAMA

2126676484 views

REKLAMA

2126676488 views