REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Polscy specjaliści pomogą w identyfikacji ofiar Holokaustu

Polscy specjaliści pomogą w identyfikacji ofiar Holokaustu

-

Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów pomogą w identyfikacji bezimiennych ofiar Holokaustu. W piątek w Szczecinie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

List podpisał prezes Fundacji „From the Depths” i władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także szczecińskiego oddziału IPN. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch ostatnich podmiotów. Naukowcy z Bazy od kilku lat gromadzą materiał genetyczny i prowadzą badania nad identyfikacją ofiar totalitaryzmów i rodzin zaginionych bądź zmarłych.

REKLAMA

Badanie ofiar Holokaustu jest możliwe dzięki zgodzie komisji rabinicznych i rabinów. Prezes Fundacji „From the Depths” Jonny Daniels podkreślił, że udało się znaleźć właściwą drogę do badań genetycznych. Żydzi nie przeprowadzają ekshumacji, ale wykorzystując do badań genetycznych zęby, które nie są traktowane jako kości, udało się znaleźć właściwą drogę – zauważył.

Daniels przypomniał, że mija 75 lat od deportacji do gett 1107 niemieckich Żydów ze Szczecina. Według niego, najważniejszym jest jednak, że list rozpoczyna nowy etap upamiętnienia Holokaustu.

„Czasami zdarza się, że podczas naszej pracy trafiamy na szczątki osób pochodzenia żydowskiego. To porozumienie będzie pozwalało nam teraz identyfikować przy pomocy Fundacji żydowskie ofiary” – powiedział PAP genetyk z Bazy Andrzej Ossowski.

„Jeżeli zdarzy się tak, że znajdziemy miejsce pochówku Żydów, pobierzemy wtedy zęby w celu późniejszej identyfikacji, a Fundacja pomoże nam później w odnalezieniu ewentualnych krewnych tych ofiar” – wyjaśniał Ossowski.

Działalność Bazy jest unikatowa w skali europejskiej. Dotychczas, porównawcze badania materiału genetycznego na dużą skalę prowadzone były jedynie przy identyfikacji ofiar czystek etnicznych w byłej Jugosławii w latach 90. W niektórych krajach prowadzi się badania genetyczne ofiar systemów totalitarnych, ale są one incydentalne.

Specjaliści z Bazy są zaangażowani w identyfikację ofiar komunistycznej bezpieki z warszawskich Powązek. Biorą także udział w śledztwie białostockiego IPN dotyczące tzw. obławy augustowskiej.

Celem Fundacji “From The Depths” jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami. Jonny Daniels jest pomysłodawcą i organizatorem “Projektu Matzeva”, który ma za zadanie przywrócić pamięć o cmentarzach żydowskich w całej Polsce. Kluczowym zadaniem projektu jest znalezienie macew, których używano do budowy po drugiej wojnie światowej. (PAP)

fot.Andrzej Grygiel/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks