REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPodlaskie. 27-latek uwierzył, że zarobił na kryptowalutach; stracił ponad 39 tys. zł

Podlaskie. 27-latek uwierzył, że zarobił na kryptowalutach; stracił ponad 39 tys. zł

-

Ponad 39 tys. zł stracił młody mieszkaniec Łomży (Podlaskie), który uwierzył w wirtualne zyski z kryptowalut. Za namową oszustów zainstalował oprogramowanie do zdalnej obsługi na swoich urządzeniach i w ten sposób ujawnił dane do operacji finansowych na koncie.

Do 27-latka zadzwonił rzekomy konsultant bankowy, który przekonał go, że ma do wypłaty zysk z inwestycji w kryptowaluty. „Sztuczna inteligencja zarobiła dla pana pieniądze” – miał mu powiedzieć ów konsultant. Potem zadzwonił kolejny rzekomy doradca finansowy; ten powiedział, że zysk z inwestycji sprzed kilku lat sięgnął 10 tys. dolarów.

REKLAMA

Zapewniał, że pomoże wypłacić te pieniądze; nakłonił 27-latka do zainstalowania programu do zdalnej obsługi urządzenia na komputerze i telefonie. Potem chłopak zalogował się na swoje konto, ujawnił też sposób potwierdzania przelewów. Wierząc w całą historię, zgodził się wpłacić na wskazane konto 20 tys. zł w formie rzekomego podatku.

Jak podał w środę zespół prasowy podlaskiej policji, doradca umówił się z klientem, że zadzwoni do niego za kilka dni. Już się jednak nie odezwał, zadzwoniła za to pracownika banku z pytaniem, czy rzeczywiście ruch na koncie 27-latka to jego działania. Zanim zdążył on zablokować przelewy, stracił łącznie ponad 39 tys. zł.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i rozsądek przy internetowych operacjach finansowych, zwłaszcza z użyciem oprogramowania umożliwiającego zdalną obsługę komputera czy telefonu i ostrzegają o oszustwie na tzw. zdalny pulpit.

Przypominają, by weryfikować tożsamość dzwoniącej osoby oraz cel kontaktu, nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej i nie instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujemy się do bankowości elektronicznej.

Wspólnie z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich policja zaleca, by np. sprawdzając wiarygodność danego podmiotu w internecie, sprawdzać to w połączeniu ze słowem „oszustwo” czy „scam”, a wiarygodność brokerów – na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

REKLAMA

2094039411 views

REKLAMA

REKLAMA

2094039695 views

REKLAMA

2095836144 views

REKLAMA

2094039945 views

REKLAMA

2094040083 views

REKLAMA

2094040224 views