REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPod Grunwaldem bez zaskoczenia - Krzyżacy znów pokonani

Pod Grunwaldem bez zaskoczenia – Krzyżacy znów pokonani

-

Na Polach Grunwaldzkich w sobotę nie było niespodzianki; w inscenizacji bitwy z 1410 roku wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi – tak jak przed wiekami – triumfowały nad Zakonem Krzyżackim. Walkom rycerzy przyglądało się kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Na Polach Grunwaldzkich odbyła się w sobotę inscenizacja bitwy z 15 lipca 1410 roku. Rekonstruktorzy z Polski i zagranicy odtworzyli historyczne wydarzenie sprzed 606 lat, gdy wojska polsko-litewskie wspierane przez oddziały tatarskie, ruskie i czeskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego.

REKLAMA

Widowisko, w którym wzięło udział ok. 1,3 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach, było – jak co roku – starannie wyreżyserowane. Członkowie bractw rycerskich odtwarzali pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Inscenizacja zgromadziła na polach pod Stębarkiem kilkadziesiąt tysięcy widzów. Po bitwie publiczność dziękowała oklaskami schodzącym z pola rycerzom.

„Było mnóstwo widzów, spodziewaliśmy się nieco mniejszej frekwencji, więc jesteśmy bardzo mile zaskoczeni” – powiedział PAP jeden z rekonstruktorów Bartosz Wysoczański z Chorągwi Księcia Siemowita Mazowieckiego.

Walczący byli też zadowoleni, że podczas samej bitwy było pogodnie, choć wcześniej padał deszcz. Obiecywali, że kolejna inscenizacja wypadnie jeszcze lepiej.

Co roku w scenariuszu nie brakuje powszechnie znanych z historycznych źródeł motywów. Rekonstruktorzy spod polskich chorągwi przed bitwą śpiewają Bogurodzicę, odtwarzana jest scena podarowania dwóch nagich mieczy przez krzyżackie poselstwo.

Od lat główne role widowiska, które reżyseruje Krzysztof Górecki, są obsadzone przez tych samych wykonawców. Królem Władysławem Jagiełłą jest Jacek Szymański, a w Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena wciela się Jarosław Struczyński, na co dzień komtur zamku w Gniewie.

W oczekiwaniu na inscenizację tysiące turystów na kilka godzin mogą przenieść się w epokę średniowiecza. Mogą zwiedzać obozowiska, czynny jest jarmark średniowieczny, na którym można kupić „wszystko z epoki”: zbroje, miecze, tarcze, łuki. Podczas dni Grunwaldu poprzedzających sobotnią bitwę, rozgrywane są turnieje rycerskie. Pod Grunwald przyjeżdżają także harcerze drużyn grunwaldzkich, nawiązujących do etosu i tradycji rycerskich.

Historia inscenizacji pod Grunwaldem sięga końca lat 90. ub. wieku. W 1998 roku z inicjatywy Bractwa Miecza i Kuszy z Warszawy oraz bractwa Rycerskiego Zamku w Gniewie odbyło się widowisko odtwarzające bitwę z 1410 roku z udziałem pół tysiąca rekonstruktorów. Wówczas inscenizację obejrzało 15 tysięcy ludzi. (PAP)

Na zdj. rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem  fot. PAP/EPA

REKLAMA

2105068871 views

REKLAMA

2105069104 views

REKLAMA

2106865496 views

REKLAMA

2105069247 views

REKLAMA

2105069347 views

REKLAMA

2105069456 views