REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPO w poniedziałek rozpocznie kampanię referendalną

PO w poniedziałek rozpocznie kampanię referendalną

-

fot.Adam Warzawa/EPA
fot.Adam Warzawa/EPA

PO w poniedziałek rozpocznie kampanię przed zarządzonym na 6 września referendum. Chce przekonywać m.in. do rezygnacji z finansowania partii z budżetu i do jednomandatowych okręgów wyborczych. Pyta też PiS o sposób finansowania kampanii referendalnej i kampanii wyborczej.

„W najbliższy poniedziałek zamierzamy rozpocząć prawdziwą kampanię referendalną, która w swojej treści będzie odnosiła się do referendum, które zostało zarządzone, do określonych pytań” – podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Mariusz Witczak (PO). Zapewnił jednocześnie, że kampania referendalna będzie zorganizowana zgodnie z zasadami przedstawionymi przez Państwową Komisję Wyborczą, „by było wydzielone źródło finansowania i by nie mieszać dwóch porządków – kampanii wyborczej z kampanią referendalną”.

REKLAMA

Jak mówił Witczak, stanowisko Platformy co do odpowiedzi na pytania referendalne jest publicznie znane. PO opowiada się za odejściem od finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Jest także – jak deklarował poseł PO – zwolennikiem rozstrzygania wszystkich wątpliwości na rzecz podatników, a także zwolennikami jednomandatowych okręgów wyborczych. Witczak przypomniał, że PO wprowadziła okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu, a także w większości przypadków w wyborach do rad gmin.

Witczak podkreślił, że jego ugrupowanie opowiada się za tym, by „obywatele decydowali dobrowolnie i zgodnie z ich poglądami politycznymi, którą partię chcą finansować”. „Będziemy zachęcali do popierania tych rozstrzygnięć” – dodał.

Odniósł się też do – przygotowanego w ramach kampanii referendalnej – spotu PiS, w którym Beata Szydło mówi, że Polacy mają prawo decydować o swoim państwie i dodaje, że zwróciła się do prezydenta o dopisanie pytań do wrześniowego referendum. PO zarzuciła w środę PiS, że ten spot łamie przepisy o finansowaniu kampanii; Platforma zwróciła się w tej sprawie do PKW.

„Nie wystarczy tylko wymieniać słowo referendum, by kampanię zakwalifikować do referendum” – zwrócił uwagę w czwartek Witczak. W jego ocenie, dla PiS jest to sposób na dodatkową kampanię wyborczą.

Marcin Święcicki (PO) zaznaczył z kolei, że PKW przestrzegało już, by przy okazji kampanii referendalnej nie prowadzić kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, zarządzonymi na 25 października. „Te dwie kampanie powinny być rozdzielone” – dodał. „Mamy wrażenie, że +szydłobus+, spoty, które się pojawiają nie dotyczą referendum, ale wielu innych spraw” – ocenił Święcicki. Jego zdanie, robi to wrażenie kampanii wyborczej konkretnej osoby, ubiegającej się o konkretne stanowisko. Chcemy, by PKW zbadała tę sprawę, czy odpowiada to kryteriom prowadzenia kampanii referendalnej, czy jest to prowadzenie kampanii wyborczej pod określonego kandydata – powiedział Święcicki.

„Niech koledzy z PiS powiedzą, z czego finansują obecną kampanię Beaty Szydło, a PKW niech się ustosunkuje czy to spełnia wymogi kampanii referendalnej” – dodał Święcicki.

Jak dowiedziała się PAP od polityków PiS wspominany spot z Szydło finansowany jest z pieniędzy partyjnych, w ramach kampanii referendalnej. Politycy PiS przekonywali, że proponują w spocie dyskusję o referendum, o dodaniu kolejnych pytań, i nie dotyczy on kampanii parlamentarnej.

„Nie jest naszą winą, że kampania referendalna i wyborcza nakładają się na siebie” – powiedział PAP wicerzecznik PiS Krzysztof Łapiński. Zapewnił, że zgodnie z zaleceniami PKW, Prawo i Sprawiedliwość rozdziela kampanie przed referendum 6 września i przed wyborami parlamentarnymi 25 października, także jeśli chodzi o źródła finansowania. Jak dodał, wymagane rozliczenia finansowe będą przedstawione PKW.

6 września zgodnie z inicjatywą prezydenta Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

PiS chce, by do referendum, które ma się odbyć 6 września dopisać trzy pytania: „Czy jest Pani/Pan za przywróceniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”, „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”, „Czy jest Pani/Pan za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?”.

Państwowa Komisja Wyborcza w stanowisku dot. kampanii referendalnej i wyborczej wskazuje, że wykorzystywanie kampanii referendalnej do potrzeb kampanii wyborczej stanowi naruszenie prawa, które podlega badaniu przez organy ścigania i sądy a nie przez organy wyborcze. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2105155981 views

REKLAMA

2105156214 views

REKLAMA

2106952606 views

REKLAMA

2105156357 views

REKLAMA

2105156457 views

REKLAMA

2105156566 views