REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPo ŚDM krakowianie jeżdżą "Papal tram" do pracy; turyści z ciekawości

Po ŚDM krakowianie jeżdżą „Papal tram” do pracy; turyści z ciekawości

-

fot.Marcin Obara/EPA
fot.Marcin Obara/EPA

Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży krakowianie jeżdżą „Papal tram” najczęściej do pracy, traktując tramwaj, który przewiózł papieża Franciszka, jak zwykły środek transportu; turyści wsiadają z ciekawości, żeby przejechać jeden, dwa przystanki, i robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

Podczas ŚDM biało-żółty tramwaj woził mieszkańców i pielgrzymów na linii nr 8. Tramwaj będzie jeździł na liniach: 4, 50, 52. Nie będzie przemalowywany, choć krakowskie tramwaje są niebieskie.

REKLAMA

W poniedziałek papieskim tramwajem, na trasie Bronowice Małe-Mały Płaszów, jeździło tyle samo osób co w innych tramwajach. Większość mieszkańców rozpoznała jego biało-żółte barwy. „Widziałem w telewizji, jak tym tramwajem jechał papież. Ja po raz pierwszy jadę nim dzisiaj do pracy” – powiedział PAP pan Marek.

Gdy grupa turystów z Warszawy, która przysłuchiwała się rozmowie, dowiedziała się, że jest to tramwaj, którym jechał papież, wyciągnęła telefony i zaczęła robić sobie zdjęcia. „Ale nam się udało. To zawsze pamiątka” – mówili ożywieni.?

28 lipca papież Franciszek jechał tym tramwajem z Franciszkańskiej na Błonia, na spotkanie z młodzieżą; wraz z nim jechało m.in. kilkanaścioro młodych niepełnosprawnych osób, z opiekunami.

„To była niesamowita historia. Po Światowych Dniach Młodzieży traktujemy ten tramwaj jak każdy inny, czyli po prostu wozimy ludzi. Ten tramwaj przed przejazdem z papieżem służył mieszkańcom Krakowa i będzie służył nadal przez wiele lat” – powiedział PAP rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.

Na tramwaju są umieszczone: herb Krakowa i logo ŚDM oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Niskopodłogowy „krakowiak” został wyprodukowany przez bydgoską Pesę specjalnie dla tego miasta. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automaty biletowe.

Z Krakowa Grzegorz Dyjak (PAP)

REKLAMA

2097779904 views

REKLAMA

REKLAMA

2097780137 views

REKLAMA

REKLAMA

2099576530 views

REKLAMA

2097780281 views

REKLAMA

2097780382 views

REKLAMA

2097780493 views