REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska PO chce komisji śledczej ws. inwigilacji dziennikarzy

PO chce komisji śledczej ws. inwigilacji dziennikarzy

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

PO chce, by w Sejmie powstała komisja śledcza do zbadania przypadków ewentualnej nielegalnej inwigilacji dziennikarzy w latach 2005-2016. Wniosek, który ma zostać w czwartek złożony w Sejmie, to pokłosie m.in. informacji o liście 48 dziennikarzy inwigilowanych za rządów PO.

REKLAMA

Gotowość poparcia wniosku Platformy wstępnie deklaruje jedynie klub Kukiz’15. PiS jest sceptyczne, chce na temat inwigilacji rozmawiać w sejmowej komisji ds. służb. Nowoczesna zapowiada, że nad propozycją Platformy się pochyli, uważa jednak, że prace ewentualnej komisji powinny być rozszerzone o kwestię podsłuchiwania posłów opozycji. PSL uważa, że kwestią inwigilacji dziennikarzy powinna zająć się sejmowa komisja ds. służb specjalnych o zwiększonych kompetencjach.

“Dzisiaj Platforma Obywatelska złoży wniosek o powołanie komisji śledczej w kwestii podsłuchiwania, inwigilacji dziennikarzy, żebyśmy mogli mówić o tym w szerszej perspektywie tak, żeby to dotyczyło także naszych rządów. Będziemy chcieli, żeby ten czas badany przez komisję śledczą, dotyczył lat od jesieni 2005 roku, czyli od powołania PiS-LPR-Samoobrona, do dnia wczorajszego” – mówił na czwartkowej konferencji prasowej szef PO Grzegorz Schetyna.

Jak podkreślał, wniosek Platformy ma związek z doniesieniami o rzekomych podsłuchach dziennikarzy, które pojawiały się w kontekście badania tzw. afery podsłuchowej, a także ze środową informacją przekazaną przez koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, że 48 dziennikarzy było inwigilowanych przez ABW w czasach rządów PO-PSL.

“Widzimy, że aktywność służb ciągle istnieje, ciągle dorzucane są nowe fakty, więc tu będziemy bardzo twardo stawać, żeby wszystko zostało pokazane” – zaznaczył Schetyna.

Przekonywał, że ktoś, kto podejmuje decyzję o inwigilacji dziennikarzy, uderza w IV władzę. “Nigdy nie będzie zgody Platformy Obywatelskiej, żeby przejść nad tym do porządku dziennego” – dodał lider Platformy.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że od kilku miesięcy “posługuje się kłamstwem i pomówieniem związanym z nielegalnymi podsłuchami dziennikarzy”. “Wyeksportowało to kłamstwo nawet do Parlamentu Europejskiego. Kiedy okazało się, że jest to nieprawda, kiedy audyt w Komendzie Głównej Policji nie potwierdził nielegalnych podsłuchów, wczoraj mieliśmy do czynienia z kolejnym pomówieniem, z kolejnym aktem tego dramatu, kiedy to koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił o kolejnych, rzekomych inwigilacjach dziennikarzy, tym razem przez ABW, nie przez policję” – mówił Neumann.

“Chcemy to przerwać, chcemy, żeby na stół położono wszelkie materiały, które by ewentualnie dotyczyły nielegalnej inwigilacji, nielegalnego podsłuchiwania dziennikarzy (…) Liczymy na to, że jeżeli PiS nie ma nic do ukrycia, chce rzeczywiście prawdy, a nie babrania się w tym kłamstwie, w którym od wielu miesięcy siedzą, niech poprą ten wniosek” – zaapelował szef klubu PO.

Podkreślał, że “jeżeli jest ktoś, kto nielegalnie podsłuchiwał dziennikarzy, lub ich nielegalnie inwigilował, musi za to ponieść karę, bez względu na to, czy jest z PO, PiS, LPR czy Samoobrony”.

PiS sceptycznie odnosi się do propozycji Platformy. “PO miała osiem lat, żeby powoływać komisje śledcze, sprawdzać podsłuchy i inwigilację dziennikarzy. Nigdy tego nie zrobiła. Władzę demokratycznie sprawuje PiS i będziemy robić to, o czym powiedział koordynator służb specjalnych (o inwigilacji dziennikarzy – PAP), będziemy na ten temat mówić w komisji ds. służb specjalnych. Kiedy zapoznamy się z informacjami, które dzisiaj są informacjami tajnymi, będziemy podejmować decyzję, co z kwestią podsłuchiwania robić” – powiedziała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

Poseł PiS Jacek Sasin uważa, że w tej chwili nie ma sensu powoływać komisji śledczej. Jak mówił, powołuje się je wtedy, gdy instytucje państwa nie są w stanie poradzić sobie z badaniem spraw bulwersujących. “Tutaj instytucje państwa, jak słyszymy, działają bardzo energicznie w tej sprawie i myślę, że wszystko wyjaśnią” – powiedział. Jak mówił Sasin, opozycja będzie miała możliwość odniesienia się do ustaleń audytu ws. inwigilacji po jego zakończeniu.

Wiceszef klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak powiedział PAP, że jego klub prawdopodobnie poprze wniosek Platformy. “To dobry pomysł, nie chodzi o to, kto składa taki wniosek, ale o to, żeby wreszcie wyjaśnić kwestię inwigilacji dziennikarzy” – podkreślił. Jak ocenił, trzeba wyjaśnić m.in. dlaczego i przez kogo tajemnica dziennikarska jest “niszczona” za pomocą podsłuchów.

Wiceszef klubu PSL Marek Sawicki ocenił w rozmowie z PAP, że kwestią inwigilacji dziennikarzy powinna zająć się sejmowa komisja ds. służb specjalnych o zwiększonych kompetencjach. “Trzeba poszerzyć uprawnienia speckomisji, tak żeby mogła ona mieć uprawnienia śledcze i żeby składała się z przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, także PSL” zaznaczył.

“Kwestia inwigilacji dziennikarzy nie powinna być kolejnym przedmiotem przetargów politycznych, osią sporu PO-PiS. Sprawą powinna zająć się komisja do spraw służb specjalnych o charakterze śledczym” – przekonywał Sawicki. Jak dodał, dobrym pomysłem jest, żeby taka komisja zajęła się nie tylko latami rządów PO-PSL, ale także latami wcześniejszymi.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru oświadczył, że jego ugrupowanie “pochyli się nad propozycją Platformy, jeśli chodzi o kwestię podsłuchiwania dziennikarzy”. Zaznaczył jednocześnie, że nim zostanie podjęta decyzja w sprawie poparcia wniosku, posłowie Nowoczesnej chcieliby zobaczyć jego treść. Dodał też, że gdyby taka komisja miała powstać, to zakres jej prac powinien zostać rozszerzone również o kwestię podsłuchiwania posłów opozycji.

Mariusz Kamiński poinformował o inwigilacji dziennikarzy podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która na wniosek PO rozmawiała o przyczynach dymisji komendanta głównego policji insp. Zbigniewa Maja. Został on powołany przez obecny rząd w grudniu 2015 r., ale w lutym 2016 r. ogłosił, że odchodzi.

“Informuję państwa oficjalnie, że w tym momencie istnieje lista 48 dziennikarzy, którzy w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u byli inwigilowani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – powiedział Kamiński. Nie odpowiadał na pytania opozycji, jaką formę miała ta “inwigilacja” – czy chodziło o stosowanie technik operacyjnych, czy też np. o pobieranie billingów lub danych geolokalizacyjnych.

Wcześniej pojawiały się również informacje o podsłuchiwaniu przez Biuro Spraw Wewnętrznych dziennikarzy, którzy pisali o tzw. aferze podsłuchowej.

Pod koniec 2015 r. insp. Maj powołał grupę, która miała sprawdzić te doniesienia. W styczniu informowano, że z audytu wynika m.in., że w KGP działały dwie grupy, które zajmowały się sprawą afery. Informowano ponadto, że kontrolerzy natrafili na materiały, które świadczą, że w zainteresowaniu śledczych pojawiali się dziennikarze i ich rodziny. Sam Maj mówił, że wobec dziennikarzy i ich rodzin “były stosowane formy pracy policji”.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z audytem KGP.

Kamiński powiedział również w środę, że audyt w służbach specjalnych, w ramach którego “badany jest wątek inwigilacji dziennikarzy” ma potrwać do końca lutego.

Zgodnie z przepisami komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład powinien odzwierciedlać reprezentację klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów.

Zakres działania komisji określa uchwała o jej powołaniu komisji, może ona również określać szczegółowe zasady działania komisji oraz termin złożenia przez nią sprawozdania. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

Smutne skutki dystansowania

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks