0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPO: 24 września zjazd klubów obywatelskich; 1 października - konwencja programowa

PO: 24 września zjazd klubów obywatelskich; 1 października – konwencja programowa

-

fot.PO
fot.PO

24 września w Warszawie odbędzie się zjazd klubów obywatelskich PO; 1 października w Gdańsku – konwencja programowa Platformy – zdecydował we wtorek zarząd krajowy partii. Konwencja ma przyjąć m.in. nowy program ugrupowania „Polska obywatelska 2.0”.

„24 września zorganizujemy wielkie spotkanie klubów obywatelskich. Zapowiadałem je w styczniu, kiedy przejmowałem funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu zarządu szef PO Grzegorz Schetyna.

REKLAMA

Spotkania klubów obywatelskich, które w zamyśle polityków PO, miały przyciągnąć do Platformy nowych sympatyków, odbywają się w całej Polsce od marca. Do tej pory odbyło się ponad 150 tego typu debat.

1 października z kolei w Gdańsku odbędzie się konwencja programowa PO, która przyjmie m.in. nowy program partii. Jak mówił Schetyna, konwencja będzie podsumowaniem cyklu mniejszych, regionalnych debat programowych, które od czerwca odbywają się w całej Polsce. „1 października zamkniemy to wielkim kongresem programowym w Gdańsku, a potem będzie dalszy ciąg spotkań, konsultacji. Chcemy, żeby ten program był pisany przez Polaków” – zaznaczył lider Platformy.

Według Schetyny, nowy program partii ma być wizją „Polski po rządach PiS”. „+Zasługujesz na więcej+ – to jest takie robocze hasło. Chcemy, żeby to był program skierowany do człowieka, do obywatela, do tych wszystkich, którzy oczekują, że państwo da im możliwości, ale też wesprze (…), da gwarancje bezpieczeństwa. To jest wszystko to, czemu musi poświęcić się dojrzałe państwo, które jest gwarantem normalności, przyzwoitości, ale też podmiotowości wszystkich obywateli” – powiedział Schetyna.

Zadeklarował, że Platforma chce „Polski przewidywalnej, kraju dobrze zarządzanego, z dobrą współpracą między rządem i samorządem; kraju podmiotowego, który jest przewidywalny”. „Dzisiaj Polska jest pogrążona w chaosie, wszyscy boją się następnych dni, tygodni. Nie wiemy, jak od 1 września będzie wyglądać polska szkoła, polskie przedszkole, jak od października będą wyglądać polskie uczelnie, a później, po październiku – relacje z Komisją Europejską, jakie będzie miejsce Polski w Europie” – mówił szef PO.

„W Gdańsku zaczęła się polska wolność, zaczęła się Solidarność. W Gdańsku zaczęła się Platforma Obywatelska na spotkaniu w Hali Olivia i w Gdańsku zacznie się nowa Platforma Obywatelska 1 października, z nowym programem dla Polaków” – podkreślał z kolei przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann, który – jak mówił – jest przekonany, że po wyborach parlamentarnych w 2019 roku PO powróci do władzy w Polsce. „(Będziemy) budować, wraz z Polakami, nową demokrację, nową wolność, nowe swobody obywatelskie” – powiedział szef klubu Platformy.

Przewodniczący Rady Programowej PO, która przygotowuje „Polskę obywatelską 2.0”, Tomasz Siemoniak poinformował, że prace nad nową ofertą są „na półmetku”. Przypomniał, że od 18 czerwca w całym kraju odbywają się regionalne konwencje programowe. Pierwsza z nich odbyła się w Rzeszowie, a tematem dyskusji była cyfryzacja. „Potem byliśmy w kilkunastu miejscach w Polsce, kilka tysięcy ludzi wzięło udział w różnych konwencjach, spotkaniach, konferencjach, które organizowaliśmy” – mówił Siemoniak.

Zapowiedział, że kolejne regionalne konwencje programowe odbędą się m.in. w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie.

Według europosła Michała Boniego, w nowym programie PO ma być mowa o „przywróceniu ładu demokratycznego w Polsce”, a w części ekonomicznej – o wolności gospodarczej i ułatwieniach dla przedsiębiorców.

Posłanka Kinga Gajewska-Płochocka, która w Radzie Programowej PO odpowiada za ofertę dla młodych, mówiła, że jej podstawą ma być „miłość do wolności”, którą – w jej ocenie – PiS zabiera obecnie Polakom.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że ważne miejsce w nowym programie zajmie polityka historyczna. „Nie chcielibyśmy, żeby takie sytuacje, jak wykorzystywanie powstańców do celów czysto politycznych, czy instrumentalne ich traktowanie miało jeszcze kiedykolwiek miejsce. Historia jest bardzo ważna, nasza tożsamość jest bardzo ważna, ale także bardzo ważny jest szacunek dla bohaterów naszej historii” – zaznaczyła wicemarszałek Sejmu. (PAP)

REKLAMA

2091298892 views

REKLAMA

2091299192 views

REKLAMA

2093095651 views

REKLAMA

2091299476 views

REKLAMA

2091299622 views

REKLAMA

2091299766 views