REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska PLL LOT uziemiają samoloty Boeing 737 MAX 8

PLL LOT uziemiają samoloty Boeing 737 MAX 8

-

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania lotów samolotami Boeing 737 MAX 8 – poinformował we wtorek na konferencji prasowej rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki.

“W związku z pojawiającymi się informacjami, decyzjami kolejnych agencji lotniczych na świecie i w Europie, LOT podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania lotów samolotami Boeing 737 MAX 8 do odwołania” – powiedział rzecznik LOT.

We wtorek kolejne kraje i linie lotnicze postanowiły uziemić posiadane samoloty Boeing 737 MAX 8, co jest reakcją na niedzielną katastrofę tego typu maszyny w Etiopii. Tuż po katastrofie samoloty tego typu uziemiły m.in. Chiny i Etiopia.

Państwa zaczęły również zamykać przestrzeń powietrzną dla Boeingów 737 MAX. Zrobiły tak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Irlandia. We wtorek wieczorem informację o zamknięciu polskiej przestrzeni przekazał także Urząd Lotnictwa Cywilnego. We wtorek wieczorem Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zdecydowała o uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 737 MAX na obszarze Unii Europejskiej.

Przedstawiciel LOT przyznał na konferencji prasowej, że w związku z uziemieniem “maksów” mogą się pojawić utrudnienia dla pasażerów. Jednocześnie zapewnił, że od środy Boeingi 737 MAX 8 (LOT ma ich obecnie we flocie pięć) zostaną zastąpione innymi maszynami.

“Można się spodziewać niewielkich utrudnień jeśli chodzi o połączenia. Dzisiaj lot odwołał dwa rejsy – do Brukseli i Amsterdamu. Już od jutra będą samoloty, które zastąpią +maksy+, więc wystarczą do obsługi naszych połączeń” – powiedział Kubicki.

Jak mówił Kubicki, “bezpieczeństwo jest najważniejsze”. “Obserwowaliśmy jakie decyzje podejmują agencje lotnicze, które są od tego upoważnione by zbierać i analizować informacje pod katem bezpieczeństwa działając czasem prewencyjnie” – zaznaczył.

“My w żaden sposób tymi decyzjami nie dyskutujemy, dostosowujemy się, rozumiemy , że taka jest diagnoza agencji. Rozumiemy, że lepiej jest wstrzymać operacje tymi samolotami, co też czynimy” – tłumaczył rzecznik LOT. Zaznaczając że dotychczas Polska nie miała problemów z tymi maszynami.

Kubicki wyraził przekonanie, że samoloty te wrócą szybko do wykonywania rejsów. Zaznaczył, że Amerykańska Agencja Lotnicza wydała już rekomendacje dotyczące zmian w systemach tego samolotu. Te zmiany będą wdrażane w ciągu kolejnych tygodniach – dodał.

Rzecznik LOT pytany o przyszłość dostaw samolotów Boeing 737 MAX 8 dla polskiego przewoźnika (do końca br. roku ma ich być w sumie 14) poinformował, że kolejne dostawy tych maszyn zaplanowane są w ciągu kilku tygodni. “Jesteśmy przekonani, że do tego czasu będziemy wiedzieć jaka jest sytuacja” – powiedział. (PAP)

fot.Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks