REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska PKW: będziemy podsumowywać wyniki alternatywnym sposobem

PKW: będziemy podsumowywać wyniki alternatywnym sposobem

-

Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła, że wyniki wyborów samorządowych będą podsumowywane alternatywnym sposobem, niezależnie od pracy systemu informatycznego – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Jak poinformowali przedstawiciele PKW, problemy z systemem informatycznym mają niektóre komisje terytorialne (czyli miejskie, powiatowe i wojewódzkie), które nie mogą wydrukować wyników z systemu. Członkowie tych komisji będą musieli sporządzić protokoły ręcznie – tak jak odbywało się to przed wprowadzeniem systemu informatycznego.

REKLAMA

2147483647 clicks

Najbardziej skomplikowane jest przeliczanie głosów na mandaty w wyborach do sejmików województw, rad powiatów; wybory do tych rad są proporcjonalne, wynik ustala się, stosując metodę d’Hondta.

Według przedstawicieli PKW jeśli uda się usunąć usterkę systemu informatycznego, pełne wyniki będą w ciągu kilku godzin, przy “ręcznym” podliczaniu zostaną podane w środę.

“PKW w związku z sytuacją zaistniałą podjęła decyzję, że niezależnie od funkcjonowania systemu informatycznego – który pracuje, chociaż niezbyt wydajnie (…) i nie zawsze liczy to, co nas interesuje – wprowadzamy pewne alternatywne sposoby podsumowywania wyników wyborów” – powiedział sędzia Jaworski na popołudniowej konferencji prasowej. “Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych godzin uda nam się usunąć usterki, jeżeli nie, to pozostanie nam system liczenia +ręcznego+” – dodał.

Jak tłumaczył sędzia Stanisław Zabłocki, system “ręcznego” sumowania głosów – “jest uruchamiany alternatywnie”. “Cały czas mamy nadzieję, że system opracowany przez firmę Nabino zostanie ostatecznie (…) usprawniony” – podkreślił.

Członkowie PKW mówili, że firma Nabino, która dostarczyła system do podliczania wyników głosowania, była jedyną, która przystąpiła do przetargu. “Dysponowaliśmy pozytywnym audytem dotyczącym systemu dostarczonego przez tę firmę” – powiedział Zabłocki.

Informatyczny system wyborczy jako newralgiczny dla państwa powinien być wyłączony spod prawa zamówień publicznych – uważa szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki. Szef KBW mówił, że wykonawcę systemu informatycznego można wyłonić na dwa sposoby – albo znaleźć firmę, która by się podjęła takiego zadania razem z informatykami PKW, albo stworzyć grupę informatyczną w komisji.

Szef PKW, odnosząc się do planowanej przez NIK kontroli ws. systemu informatycznego PKW, powiedział, że to autonomiczna decyzja Izby. “Jesteśmy poddawani corocznej kontroli wykonania budżetu i ta kontrola trwa po pierwszym stycznia do końca kwartału następnego roku” – powiedział Jaworski.

NIK poinformowała w poniedziałek PAP, że będzie kontrola wydatkowania publicznych pieniędzy na system informatyczny PKW. Decyzję o przeprowadzeniu kontroli podjął prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. “Kontrolerzy Izby sprawdzą, czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny” – powiedział PAP rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak.

Szef PKW poinformował, że są już wyniki głosowania ze 104 795 protokołów, na 123 359; są wyniki wyborów do części rad gmin i powiatów, nadal natomiast nie ma wyników wyborów do sejmików województw.

Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 1094 gminach i miastach. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 700 radach gmin oraz wyniki w 63 radach powiatów – na ogólną liczbę 314 powiatów.

Po godz. 15. poinformowano, że w wyborach do sejmików wojewódzkich komitet wyborczy PSL najwięcej głosów uzyskał w woj. mazowieckim (35,71 proc.), PiS – w woj. małopolskim (40 proc.), PO – w woj. pomorskim (35,63 proc.), SLD Lewica Razem – w woj. lubuskim (15,66 proc.), a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – w woj. opolskim (4,15 proc.).

Procentowe wyniki głosowania do rad powiatów wskazują, że PSL największe poparcie uzyskał w woj. lubelskim (38,15 proc.), PiS – w woj. podkarpackim (36,41 proc.), PO – w woj. pomorskim (22,49 proc.), SLD Lewica Razem – w woj. lubuskim (10,38 proc.), zaś Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – w woj. małopolskim (1,44 proc.).

Po przeliczeniu niemal 60 proc. protokołów w stolicy wynika, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Warszawy zmierzą się: obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Jacek Sasin (PiS). Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,11 proc. głosów; Sasin – 27,48 proc.

W Białymstoku, Katowicach i Opolu odbędzie się druga tura wyborów – wynika z danych podanych przez PKW po obliczeniu danych ze 100 proc. protokołów. Krzysztof Żuk zwyciężył w Lublinie z poparciem 60,13 proc. Drugiej tury nie będzie też w Gorzowie – tam zwyciężył Jacek Wójcicki i Kielcach – wygrał Wojciech Lubawski.

Z kolei dane z 93,78 proc. protokołów wskazują, że w Łodzi nie będzie drugiej tury wyborów prezydenta miasta, bo Hanna Zdanowska otrzymała 54,10 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Joanna Kopcińska z 22,84 proc. (PAP)

fot.Tomasz Gzell/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131796594 views

REKLAMA

REKLAMA

2131796609 views

REKLAMA

REKLAMA

2133592929 views

REKLAMA

2131796619 views

REKLAMA

2131796622 views

REKLAMA

2131796626 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek