REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska PiS: zmiana koncepcji wyboru prezesa IPN

PiS: zmiana koncepcji wyboru prezesa IPN

-

fot.Jacek Turczyk/PAP/EPA
fot.Jacek Turczyk/PAP/EPA

PiS chce, aby w toku prac w parlamencie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, wprowadzić rozwiązanie, że prezes Instytutu byłby wybierany przez kolegium IPN. Złożony przez PiS w Sejmie projekt zakłada, że wyboru miał dokonywać Sejm za zgodą Senatu.

“Mamy pomysł, żeby o tym, kto zostanie prezesem IPN, decydowało kolegium Instytutu” – powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany w czwartek przez PAP o możliwość zmian w projekcie.

Według informatorów PAP w kierownictwa PiS decyzja o wyborze innej niż do tej pory koncepcji wyboru prezesa IPN już zapadała. “To już jest pewne” – powiedział PAP członek władz PiS.

Szef PiS Jarosław Kaczyński zapytany w wywiadzie dla “Gościa Niedzielnego” o jego stanowisko ws konkursów na wysokie stanowiska państwowe powiedział m.in., że jest “zwolennikiem przeprowadzenia konkursu na szefa Instytutu Pamięci Narodowej”. “I będę do tego rozwiązania przekonywał, bo nie ma go w obecnie procedowanym projekcie ustawy” – powiedział prezes PiS.

Podczas niedawnego pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o IPN, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, w odpowiedzi na zgłoszone wątpliwości m.in. PO co do trybu wyboru władz IPN powiedział, że jego partia się przy tym sposobie “nie upiera” i jest skłonna podczas prac nad nowelizacją zgodzić się na wybory w drodze konkursu.

Projektowana nowelizacja przewiduje m.in., że ma zostać zlikwidowana Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a jej kompetencje ma przejąć IPN. W miejsce obecnej Rady IPN ma powstać Kolegium, które będzie tworzyło dziewięciu naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta.

Zgodnie z projektem zmienić się ma tryb wyboru prezesa Instytutu. W obecnej wersji projektu miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu Pamięci, która zgłasza kandydata spoza swego grona. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks