REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPiS w trybie wyborczym pozwał szefa klubu PO

PiS w trybie wyborczym pozwał szefa klubu PO

-

fot.Leszek Szymański/EPA
fot.Leszek Szymański/EPA

PiS złożył w trybie wyborczym pozew wobec szefa klubu PO Rafała Grupińskiego za wypowiedzi sugerujące, że za piątkowym atakiem na prezydenta Bronisława Komorowskiego w Toruniu stoją ludzie związani ze sztabem Andrzeja Dudy – poinformował PAP Joachim Brudziński (PiS).

„Nie można pozwolić w demokratycznym państwie prawa na tego typu metody, na tego typu insynuacje” – powiedział Brudziński, szef komitetu wykonawczego PiS. „Nie może być tak, żeby szef klubu partii stanowiącej zaplecze Bronisława Komorowskiego posuwał się do tego typu kłamstw, które radykalnie obniżają poziom polskiej polityki” – dodał.

REKLAMA

Grupiński podkreślił w rozmowie z PAP, że mówił „wyłącznie o języku środowiska PiS wspierającego Andrzeja Dudę”. „Ten język, który od lat słyszymy – pełen agresji, nienawiści, może prowadzić w końcu też do agresji fizycznej. Natomiast na pytanie jednej z pań dziennikarek, czy było to inspirowane przez sztab, czy środowisko PiS, odpowiedziałem, że oczywiście tego nie twierdzę. Mówiłem tylko o pewnych konsekwencjach, które wprowadza agresja w języku debaty publicznej, że w efektach – mamy na to historyczne przykłady – może to też prowadzić do agresji fizycznej. Taka była moja wypowiedź” – dodał szef klubu PO.

Wcześniej w piątek Grupiński i europoseł PO Adam Szejnfeld odnieśli się do incydentu, który miał miejsce przed południem podczas spotkania wyborczego Komorowskiego w Toruniu. Grupiński mówił podczas briefingu w Sejmie, że „emocje i agresja słowna w ostatnim dniu kampanii zaczynają przybierać kształt agresji fizycznej, skierowanej przeciwko prezydentowi”. „Chcemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie i oburzenie, a po drugie oczekujemy od Andrzeja Dudy zdecydowanej reakcji na tego rodzaju zachowania wobec jego konkurenta” – powiedział szef klubu PO.

Szejnfeld stwierdził, że w Polsce nie wydarzyło się nic takiego, aby emocje spowodowały „tak karygodne zajścia”. Wyraził przekonanie, że była to zorganizowana akcja, były tam skandujące grupy, a obowiązki, które wykonywali policjanci, zostały podsumowane przez niektóre osoby okrzykami „gestapo”. „To jest coś nieprawdopodobnego, to absolutny skandal. W obliczu takiego skandalu i zachowania się ludzi, którzy popierają Andrzeja Dudę, bo tam skandowano +Andrzej Duda+ i +gestapo+, chcielibyśmy wiedzieć, jak odniesie się do tej oburzającej historii sam kandydat Andrzej Duda” – mówił Szejnfeld.

Sąd okręgowy rozpoznaje pozew wyborczy w postępowaniu nieprocesowym w ciągu 24 godzin. Na postanowienie sądu przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego. Decyzja sądu apelacyjnego jest ostateczna – od postanowienia nie przysługuje kasacja. Publikacja ewentualnych: sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin musi nastąpić w ciągu 48 godzin.

Sekretarz PKW Beata Tokaj powiedziała PAP, że postanowień sądów w sprawach wyborczych cisza wyborcza nie dotyczy i można je publikować. Zaznaczyła, że ewentualne sprostowania czy przeprosiny po wyborach nie miałyby już znaczenia dla decyzji wyborców podczas głosowania. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę; zakończy się w niedzielę o godz. 21.

Jeżeli rozpowszechniane materiały wyborcze, m.in. plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek m.in. o zakaz rozpowszechniania takich informacji, nakazanie sprostowania, przeprosin lub wypłacenia kwoty do 100 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Wypowiedzi polityków i w konsekwencji pozew w trybie wyborczym są pokłosiem zdarzenia, do którego doszło podczas piątkowej wizyty Komorowskiego w Toruniu. Gdy prezydent wchodził do ratusza, w jego kierunku ruszył gwałtownie młody mężczyzna, który został powstrzymany przez policjantów i oficerów BOR. Jak powiedziała PAP rzeczniczka kujawskiej policji Monika Chlebicz, mężczyzna ten był bardzo „rozemocjonowany, uderzył jednego z policjantów”, został następnie przewieziony do jednego z komisariatów

W związku z tym incydentem „Fundacja Pro-prawo do życia” oświadczyła, że zatrzymany mężczyzna miał przy sobie materiały fundacji, które wziął w intencji przekazania ich prezydentowi. „Po przeanalizowaniu materiałów filmowych z miejsca zdarzenia stwierdzamy jednak, że działał zbyt gwałtownie, co mogło wywołać wrażenie, że intencje są inne od deklarowanych” – napisano w oświadczeniu.

Mężczyzna ten – zaznaczono – wcześniej już pojawiał się na akcjach Fundacji Pro-prawo do życia w Toruniu i nigdy nie dał podstaw do powątpiewania w jego dobre intencje. „tak jak potępiamy przemoc wobec nienarodzonych tak też potępiamy przemoc w debacie publicznej” – oświadczyła Fundacja wyrażając ubolewanie z powodu piątkowego zajścia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103141259 views

REKLAMA

2103141492 views

REKLAMA

2104937884 views

REKLAMA

2103141635 views

REKLAMA

2103141735 views

Praca pod palmami?

Kura w syropie

Tragiczny lot R101

Grzechy ginekologa

REKLAMA

2103141844 views