0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPiS przegrywa II turę wyborów w wielkich miastach

PiS przegrywa II turę wyborów w wielkich miastach

-

PiS przegrał II turę wyborów samorządowych w sześciu największych polskich miastach; tryumfują kandydaci PO i niezależni – wynika z sondażu Ipsos. Prezydentem Warszawy ponownie została Hanna Gronkiewicz-Waltz; Wrocławia – Rafał Dutkiewicz, Krakowa – Jacek Majchrowski.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVP1, TVN24 i Polsat News, Paweł Adamowicz ponownie będzie prezydentem Gdańska; stery w Poznaniu przejmie Jacek Jaśkowiak, a w Katowicach – Marcin Krupa.

REKLAMA

„W Polsce zwyciężyła polska demokracja i za to dziękujmy tym wszystkim, którzy dziś do wyborów poszli” – oświadczyła premier Ewa Kopacz podczas wieczoru wyborczego Gronkiewicz-Waltz. „Gdańsk, Wrocław, ale przede wszystkim Warszawa i Poznań – tam zwyciężyła Platforma” – podkreśliła premier. „Pewnie jeszcze wiele mniejszych miast zaskoczy nas tą dobrą wiadomością, tam również Platforma bardzo mocno ubiegała się o palmę pierwszeństwa i mam nadzieję, że jutrzejsze wyniki, te szczegółowe, będą dla nas równie korzystne jak te, z tych miast, o których mówiłam” – dodała.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił jednak, że sondażowe wyniki pokazują, iż PiS się wzmacnia. „To są wyniki dobre. Dla PiS to bardzo, bardzo znaczący postęp w stosunku do pierwszej rundy i poprzednich wyborów. To są wyniki, które znakomicie zapowiadają na przyszłość, jeśli chodzi o wybory prezydenckie i parlamentarne” – powiedział szef PiS podczas wieczoru wyborczego kandydata PiS na prezydenta Warszawy Jacka Sasina.

Według sondażu Ipsos Gronkiewicz-Waltz dostała 56,8 proc. głosów; Sasina poparło 43,2 proc. warszawiaków. Z badania wynika, że frekwencja w stolicy wyniosła 42 proc.

„Dziękuję tym, którzy mi zaufali już po raz trzeci” – oświadczyła Gronkiewicz-Waltz po ogłoszeniu sondażowych wyników. Podziękowała też za wsparcie premier Ewie Kopacz.

Byliśmy blisko tego, żeby Warszawa była rządzona lepiej; nie rezygnujemy z walki o Warszawę – powiedział z kolei Sasin.

Obecny prezydent Wrocławia popierany przez komitet własny i PO z wynikiem 52,7 proc. pokonał Mirosławę Stachowiak-Różecką (PiS), która uzyskała 47,3 proc. Według Ipsos frekwencja w stolicy Dolnego Śląska wyniosła 32 proc.

Dotychczasowy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (niezależny) zdobył 56,0 proc. głosów, pokonując Marka Lasotę (PiS), który dostał 44,0 proc. Według badania frekwencja w Krakowie wyniosła 34,3 proc.

Przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak (PO) otrzymał 57,6 głosów w Poznaniu. Dotychczasowy włodarz miasta, urzędujący od 16 lat Ryszard Grobelny dostał 42,4 proc. Jaśkowiak zapowiedział już, że do końca roku chce zrobić bilans otwarcia i podsumować rządy Grobelnego. Frekwencja w Poznaniu – 33 proc. według Ipsos.

W Gdańsku kandydat PO Paweł Adamowicz zdobył 59,4 proc. głosów. Jego konkurent, kandydat PiS Andrzej Jaworski dostał 40,6 proc. Frekwencja wyniosła 35 proc. – podał Ipsos.

Marcin Krupa – obecny wiceprezydent Katowic, kandydat komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok – zdobył 69,7 proc. głosów. Pokonał Andrzeja Sośnierza (PiS), który uzyskał 30,3 poparcia. Frekwencja w Katowicach – 30,3 proc.

Możliwy błąd w badaniu wynosi 3 pkt proc.

Kandydaci PiS przegrali w dużych miastach, ale wyniki, jakie uzyskali, pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego toczy coraz bardziej wyrównany pojedynek z PO – uważa Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według socjologa Macieja Gduli z „Krytyki Politycznej” sam fakt, że w wielu miastach była II tura wyborów samorządowych, a kandydaci PiS uzyskali ponad 30 procent głosów, dowodzi, że Platforma politycznie słabnie.

Według politologa Rafała Matyji II tura pokazała, że wola zmian w społeczeństwie jest większa niż kilka lat temu, ale nie na tyle duża, by odebrać władzę PO.

Zdaniem politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Anny Materskiej-Sosnowskiej kampania prowadzona przez PiS przez ostatnie dwa tygodnie okazała się „absolutnie nietrafiona”; mówienie o sfałszowanych wyborach zaszkodziło kandydatom tej partii – oceniła.

Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę rano, po głosowaniu, apelował o udział w II turze wyborów. Jak powiedział dziennikarzom, w czasie tegorocznych wyborów samorządowych „wydarzyło się wiele rzeczy smutnych i niedobrych, bo mieliśmy do czynienia z faktem złego funkcjonowania, czy niefunkcjonowania systemu komputerowego sumowania głosów”. Zaznaczył, że zarzuty o sfałszowanie wyborów w całym kraju, to już „naprawdę najstraszniejsze oskarżenia, jakie można postawić systemowi demokratycznemu”. Jak dodał, „mimo tego, a może właśnie dlatego, trzeba dokończyć wybory, trzeba dokończyć głosowania w ramach drugiej tury”.

Wieczorem w niedzielę nieopodal siedziby PKW w Warszawie odbyła się pikieta stowarzyszenia Niezłomni pod hasłem „Dość fałszowania wyborów 1947 – 1989 – 2014”. Kilkunastu protestujących domagało się „obrony standardów demokratycznych”.

W niedzielny wieczór do komisji miejskich spływają wyniki z komisji obwodowych. Sędzia PKW Wiesław Kozielewicz poinformował wieczorem, że system informatyczny na razie funkcjonuje poprawnie. Według niego do systemu elektronicznego zostało wprowadzonych ponad 8 tys. protokołów na łączną liczbę ponad 13 tys.

Wiadomo już, że w Olsztynie – jak nieoficjalnie podała Miejska Komisja Wyborcza po podliczeniu głosów ze stu procent komisji – wygrał Piotr Grzymowicz. Zdobył ok. 500 głosów więcej niż Czesław Małkowski.

Jak podała PKW, frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 17.30 wyniosła 32,33 proc. Policja do godz. 14 odnotowała 139 incydentów.

Głosowanie w II turze wyborów odbyło się w 846 gminach i w 44 miastach na prawach powiatu. To miejsca, w których żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie uzyskał ponad połowy głosów; do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.(PAP)

fot.Jacek Turczyk/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091288491 views

REKLAMA

2091288796 views

REKLAMA

2093085255 views

REKLAMA

2091289079 views

REKLAMA

2091289229 views

REKLAMA

2091289376 views