REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Piotrowska: w MSW prace nad programem antyterrorystycznym

Piotrowska: w MSW prace nad programem antyterrorystycznym

-

W MSW opracowany zostanie narodowy program antyterrorystyczny – zapowiedziała w środę szefowa MSW Teresa Piotrowska. Jak dodała, ma on zarówno diagnozować podstawowe zagrożenia, jak i wskazać działania, która muszą być podjęte, by zwiększyć bezpieczeństwo kraju.

„Państwo musi być gotowe na wszelkie scenariusze, dlatego w kierowanym przez mnie resorcie podjęte zostaną prace nad przygotowaniem narodowego programu antyterrorystycznego. Dokument ten diagnozuje podstawowe zagrożenia o charakterze terrorystycznym, wskazując mechanizmy prowadzenie bieżącej oceny poziomu zagrożenia (…). Określa niezbędne działania państwa służące wzmocnieniu systemu antyterrorystycznego i podniesienia stanu przygotowania na ewentualne zagrożenia” – powiedziała minister podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Dodała, że celami opracowywanego programu będzie też podniesienie świadomości społecznej zarówno w zakresie zagrożeń, jak i zasad zachowania w sytuacjach, gdyby doszło do ataku.

Piotrowska zapewniła też, że trwają pracę nad reformą służb specjalnych. Przypomniała, że w Sejmie trwają prace nad projektami ustaw o ABW i AW. Dodała, że po ich zakończeniu nadzór nad ABW zostanie przeniesiony z premiera na ministra spraw wewnętrznych, „co pozwoli na skonsolidowanie nadzoru w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”.

Minister mówiła, że MSW będzie kontynuowało pracę nad systemami teleinformatycznymi, bo – jak mówiła – obywatele wymagają możliwość załatwiania spraw bez konieczności pojawiania się w urzędach.

„Kluczową sprawą dla nowoczesnej i sprawnej administracji publicznej są rejestry publiczne. Nie jest to zadanie łatwe, ale nie możemy zrezygnować z ich realizacji” – podkreśliła minister.

Dodała, że w 2015 r. zaplanowane jest zakończenie projektu pl.ID, polegającego na przebudowie Systemu Rejestrów Państwowych. Przypomniała, że prace obejmują budowę lub modernizację rejestru PESEL, rejestru dowodów osobistych, Platformy Usług Stanu Cywilnego wraz z aplikacją dostępową do Systemu Rejestrów Państwowych oraz modernizacją infrastruktury. „Dzięki tym zmianom usprawniona zostanie obsługa obywateli i przedsiębiorców, m.in. zwiększy się dostępność usług elektronicznych, a załatwienie sprawy w urzędzie nie będzie wymagało wielokrotnych wizyt” – zaznaczyła.

Zapowiedziała również dalsze prace nad systemem CEPiK 2.0, który ma zastąpić obecny system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. „Dzięki zmianom zminimalizowane zostaną przypadki niezgodności pomiędzy dokumentami i danymi przekazywanymi do bazy. Systematycznie uruchamiane będą także kolejne usługi dla obywateli. (…)Udostępnione zostaną m.in. informacje o punktach karnych i informacje o ośrodkach szkolenia kierowców” – powiedziała. (PAP)

fot.Adam Warzawa/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks