0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPinior: raport ws. CIA "wyjątkowo kompromitujący" dla Polski

Pinior: raport ws. CIA “wyjątkowo kompromitujący” dla Polski

-

Jako “wyjątkowo kompromitujący” dla Polski określił raport senackiej komisji ds. wywiadu sen. Józef Pinior (PO), który jako europoseł zajmował się badaniem sprawy więzień CIA m.in. w naszym kraju.

“To dla Polski wyjątkowo kompromitujące, że raport amerykańskiego Senatu rozlicza się z przeszłością CIA, a my sami nie jesteśmy w stanie się z nią uporać” – powiedział PAP Pinior. Ocenił, że raport jest wzorem, jak należy postępować w takich sprawach, i pokazać że Polska jest państwem rządów prawa.

REKLAMA

Dodał, że to ostatni moment dla krakowskiej prokuratury na zakończenie śledztwa ws. więzień CIA w Polsce. “Ona argumentowała, że czeka na informacje z USA; właśnie je otrzymała” – podkreślił Pinior. Oświadczył, że prokuratura powinna “pokazać wszystkie fakty”.

Pinior, w latach 80. działacz podziemnej Solidarności, jako poseł do Parlamentu Europejskiego (2004-09) zajmował się badaniem sprawy więzień CIA w Europie Środkowej, będąc wiceprzewodniczącym Podkomisji Praw Człowieka PE.

Na stronie 74. raport w podrozdziale pt. “Napięcia z państwem (…) odnoszące się do punktu zatrzymań CIA i przyjmowania nowych zatrzymanych”, opisuje relacje CIA z Polską. Mowa tam o tym, że państwo (o zaczernionej nazwie) – które zgodnie z raportem w grudniu 2002 r. przyjęło dwóch więźniów: Abu Zubajdę i al-Nashiriego – zaproponowało CIA zawarcie pisemnego porozumienia co do roli i odpowiedzialności CIA, którego zawarcia Agencja ta ostatecznie odmówiła.

Według raportu cztery miesiące po tym, jak punkt zatrzymań w tym państwie zaczął przyjmować więźniów CIA, państwo to odmówiło przyjęcia Khalida Szejka Muhammada. Decyzja ta została cofnięta po tym, jak ambasador USA interweniował w imieniu CIA u “politycznego kierownictwa” tego państwa – dodano w raporcie. “W następnym miesiącu CIA dostarczyła (…) milionów dolarów temu państwu” – napisano w raporcie. Według niego po tym fakcie państwo to stało się bardziej elastyczne, jeśli chodzi o przyjmowanie więźniów.

W lipcu br. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania. Trybunał uwzględnił skargi złożone na Polskę przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała. ETPC orzekł, że Polska ma zapłacić obu skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (a dodatkowo al-Nashiriemu 30 tys. euro zwrotu kosztów. Polska odwołuje się od wyroku, ale tylko w wątku nienależytej współpracy z Trybunałem w całej sprawie.(PAP)

fot. Monika Kaczyńska PAP

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2127097294 views

REKLAMA

REKLAMA

2127097311 views

REKLAMA

REKLAMA

2128893631 views

REKLAMA

2127097321 views

REKLAMA

2127097325 views

REKLAMA

2127097329 views