REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPełczyńska-Nałęcz i Winid odebrali nominacje ambasadorskie

Pełczyńska-Nałęcz i Winid odebrali nominacje ambasadorskie

-

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Bogusław Winid odebrali w środę z rąk szefa MSZ Radosława Sikorskiego nominacje ambasadorskie na placówki w Rosji oraz przy ONZ. Strata Warszawy jest zyskiem dla Moskwy i Nowego Jorku – podkreślił Sikorski.

Wręczając Pełczyńskiej-Nałęcz nominację ambasadorską Sikorski podkreślił, że jest ona pierwszą kobietą-ambasador w Rosji od czasów nawiązania stosunków dyplomatycznych w XVI w. z ówczesnym Księstwie Moskiewskim.

REKLAMA

„Pani minister była najdłużej urzędującym za mojej kadencji wiceministrem zajmującym się sprawami wschodnimi. Odpowiadała za niełatwe i chyba coraz trudniejsze relacje ze Wschodem, za polską pomoc rozwojową, gdzie zreformowaliśmy sposób przyznawania grantów i pomoc polonijną i przejęliśmy olbrzymią odpowiedzialność od Senatu” – zaznaczył Sikorski.

Wyraził nadzieję, że kiedy Pełczyńska-Nałęcz będzie kończyła swoją misję, stosunki polsko-rosyjskie będą lepsze niż w tej chwili.

Bogusław Winid obejmie placówkę przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Sikorski wręczając mu nominację podkreślił, że celem nowego ambasadora będzie doprowadzenie do wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Jedzie pan z bardzo jasno postawionym przeze mnie zadaniem: doprowadzić do wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Wybory już w 2017 r.” – powiedział Sikorski. Dodał, że ma nadzieję na wzrost liczby Polaków pracujących w systemie ONZ.

„Strata Warszawy jest zyskiem dla Moskwy i Nowego Jorku. Serdecznie gratuluję i tak jak dotychczas byłem zadowolony ze współpracy z państwem, tak nie mam wątpliwości, że temu zadaniu podołacie” – powiedział szef MSZ.

Pełczyńska-Nałęcz była wiceministrem w MSZ od stycznia 2012 r. Odpowiadała za sprawy Polonii, współpracę rozwojową i problematykę wschodnią. Wcześniej pracowała m.in. w Ośrodku Studiów Wschodnich jako kierownik działu rosyjskiego i wicedyrektor. W latach 2009-2010 była członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, a między 2008 i 2012 r. członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji poświęconych m.in. transformacji w Rosji.

Winid rozpoczął karierę dyplomatyczną w 1991 r. w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej MSZ. W latach 1992-1997 pracował w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie. Od września 2007 do listopada 2011 r. pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli. Następnie został wiceministrem spraw zagranicznych.(PAP)

Zdjęcie: Bogusław Winid fot.Paweł Supernak/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2105417996 views

REKLAMA

2105418228 views

REKLAMA

2107214619 views

REKLAMA

2105418370 views

REKLAMA

2105418470 views

REKLAMA

2105418578 views