REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPara prezydencka i holenderska para królewska upamiętniły żołnierzy gen. Maczka

Para prezydencka i holenderska para królewska upamiętniły żołnierzy gen. Maczka

-

Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy oraz niderlandzka para królewska – król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima wzięły we wtorek udział w uroczystości przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na warszawskim Żoliborzu.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski (drugi z prawej) z żoną Anną (pierwsza z prawej) podczas powitania holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra (drugi z lewej) i jego żony królowej Maximy (pierwsza z lewej) fot.Jacek Turczyk/EPA
Prezydent Polski Bronisław Komorowski (drugi z prawej) z żoną Anną (pierwsza z prawej) podczas powitania holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra (drugi z lewej) i jego żony królowej Maximy (pierwsza z lewej) fot.Jacek Turczyk/EPA

Para prezydencka i holenderska para królewska spotkały się z kombatantami z dywizji gen. Maczka. Obejrzeli również specjalnie przygotowaną mapę szlaku nowego dywizji gen. Stanisława Maczka.

REKLAMA

Kpt. Stanisław Jeziorny przeszedł cały szlak bojowy z 1. dywizją. „Od Falais do Wilhemahaven, 1,8 tys. km pod chmurką, 279 dni” – podkreślił.

Jednym z miast wyzwolonych przez dywizję gen. Maczka była holenderska Breda. Została wyzwolona w październiku 1944 roku w ramach wspólnego natarcia z kanadyjską 1. armią.

„Nie było żołnierza, który by nie płakał, jak zobaczył Bredę po wyzwoleniu, całą biało-czerwoną. Wszędzie napisy: +dziekujemy wam Polacy+, z błędem” – wspominał kpt. Edmund Semrau.

Jak dodał, gdy współcześnie – wraz z innymi kombatantami – uczestniczy w uroczystościach w Holandii, do tej pory przewija się: „Dziękujemy wam Polacy”.

Po wojnie gen. Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Na cmentarzu miejskim w Bredzie, pośród mogił polskich żołnierzy, znajduje się także grób generała.

Jak zaznaczył kpt. Jeziorny, jedna z odmian tulipana, wyhodowana przez ogrodnika z okolic Bredy nazywa się właśnie gen. Maczek. „W ubiegłym roku zasadzili 18 cebulek tego kwiatu na grobie generała. Piękny biało-czerwony kwiat” – dodał.

1. Dywizja Pancerna, powołana do życia 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 r. brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii. Odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. kotle. Wyzwalała holenderską Bredę, uczestniczyła w zdobyciu niemieckiego Wilhelmshaven. „Bijcie się twardo, ale po rycersku” – mówił do swych żołnierzy gen. Maczek po wkroczeniu do Niemiec wiosną 1945 r.

Holenderska para królewska przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109180639 views

REKLAMA

2109180871 views

REKLAMA

REKLAMA

2110977262 views

REKLAMA

2109181012 views

REKLAMA

2109181111 views

REKLAMA

2109181219 views