REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPałac Prezydencki i parlament będą otwarte dla zwiedzających

Pałac Prezydencki i parlament będą otwarte dla zwiedzających

-

Z okazji Święta Niepodległości wszyscy chętni będą mogli zobaczyć Pałac Prezydencki, Sejm i Senat. Atrakcją dla zwiedzających siedzibę prezydenta będzie odrestaurowany Cadillac marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak informuje prezydencka kancelaria, w sobotę 8 listopada i niedzielę 9 listopada w godzinach 12-17 będzie można zwiedzić Pałac Prezydencki i obejrzeć samochód marszałka Józefa Piłsudskiego, stojący na dziedzińcu. Cadillac Fleetwood Special 355D trafił do Polski na początku 1935 roku. Pojazd został zamówiony specjalnie z myślą o marszałku Piłsudskim. Wojnę auto spędziło w Rumunii. Sprowadzony do kraju w 1946 roku pojazd przewoził dostojników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Odrestaurowane auto zaprezentowano w piątek.

REKLAMA

Po wycofaniu go z użytkowania, pojazd niszczał. Wyposażenie auta zostało rozkradzione. Funkcjonariusze UB wykorzystywali go jako strzelnicę, wypróbowując w ten sposób jego kuloodporność.

11 listopada Cadillakiem na prezydenckim marszu „Razem dla Niepodległej” pojedzie aktor Daniel Olbrychski, ucharakteryzowany na Piłsudskiego. Olbrychski grał marszałka w filmie Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Po zakończeniu marszu samochód będzie można zobaczyć na dziedzińcu Belwederu do godz. 18.

W sobotę i niedzielę w Pałacu Prezydenckim będzie można zobaczyć sale, w których prezydent Bronisław Komorowski przyjmuje głowy państw i uczestniczy w spotkaniach, m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Sień Wielką. Chętni będą też mogli obejrzeć Salę Chorągwianą, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych oraz salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajdują się obrazy artysty.

Chętni będą też mogli podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej; wśród prac znalazło się kilkanaście kompozycji m.in. Jacka Malczewskiego i Włodzimierza Tetmajera.

Zwiedzający Pałac będą również mieli okazję obejrzeć wystawę biograficzną poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP, wybitnemu politykowi, ale także redaktorowi, intelektualiście, obrońcy praw człowieka – informuje prezydencka kancelaria. Na ekspozycji poprzez liczne fotografie, a także fragmenty wspomnień, dokumentów i tekstów Tadeusza Mazowieckiego zostały ukazane kolejne etapy drogi życiowej premiera na tle powojennej historii Polski.

Ponadto z okazji Święta Niepodległości na fasadzie Pałac Prezydenckiego rozbłyśnie okolicznościowa iluminacja – wyświetlany zostanie orzeł z napisem „Razem dla Niepodległej” – logo prezydenckiego marszu, a także logo 25 lat wolności. Iluminację będzie można oglądać w piątek po zmroku do świtu w środę 12 listopada. Na budynku zostaną też zawieszone wielkoformatowe flagi.

W niedzielę 9 listopada w godzinach 10-17 swe progi dla zwiedzających otworzy również Sejm. Chętni będą mogli przejść się sejmowymi korytarzami i zwiedzić wszystkie miejsca znane z przekazów medialnych – hall główny, kuluary sejmowe, Salę Kolumnową, galerię sali posiedzeń Sejmu i korytarz marszałkowski.

Podczas zwiedzania będzie można włączyć się również w akcję „Mamy Niepodległą! 2014” pod patronatem marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. To inicjatywa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; w jej ramach można wysyłać życzenia z okazji Święta Niepodległości na pocztówkach zaprojektowanych przez znanych polskich grafików (m.in. Henryka Sawkę).

Kancelaria Sejmu informuje, że każdy gość sejmowego dnia otwartego będzie mógł zobaczyć m.in. salę prasową im. Ignacego Daszyńskiego, w której posłowie organizują konferencje prasowe. W sali im. Macieja Rataja będzie można zobaczyć oryginalną listę legionistów I Brygady, którzy 100 lat temu – 6 sierpnia 1914 roku – wymaszerowali z krakowskich Oleandrów, by walczyć o niepodległość. Z kolei w sali im. Wojciecha Trąpczyńskiego Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA poprowadzi w warsztaty z wykonywania kokard narodowych.

Atrakcję dla najmłodszych szykuje Muzeum Piłsudskiego – będzie to sala szkolna z okresu zaborów. W drewnianych ławkach będzie można poczuć klimat szkoły z czasów, gdy Polski nie było na mapach Europy – podkreśla Kancelaria Sejmu.

Również izba wyższa polskiego parlamentu – Senat – organizuje w niedzielę dzień otwarty z okazji Święta Niepodległości. Chętni mogą zwiedzić izbę od godz. 10 do 17. Do zobaczenia będzie wystawa „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu”, przedstawiająca historię i dorobek tych zasłużonych dla polskiego uchodźstwa we Francji instytucji. Chętni będą też mogli obejrzeć wystawę z cyklu „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski” – poświęconą przyrodniczym parkom narodowym. (PAP)

Na zdjęciu:

Pałac prezydencki w Warszawie fot.Marcin Białek/Wikipedia

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2100202157 views

REKLAMA

REKLAMA

2100202390 views

REKLAMA

REKLAMA

2101998782 views

REKLAMA

2100202533 views

REKLAMA

2100202634 views

REKLAMA

2100202744 views