REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaOdsłonięto tablice poświęcone darczyńcom Fundacji Auschwitz-Birkenau

Odsłonięto tablice poświęcone darczyńcom Fundacji Auschwitz-Birkenau

-

Siedem tablic upamiętniających darczyńców – 35 państw i siedmiu indywidualnych filantropów, którzy przekazali pieniądze na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau, stanęło we wtorek przed budynkiem Muzeum Auschwitz.

Okazją do uhonorowania w ten sposób darczyńców jest przypadająca we wtorek 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na tablicach znalazły się nazwiska lub nazwy wszystkich darczyńców Fundacji.

REKLAMA

Jak przypominał podczas uroczystości dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, Fundacja działa od 2009 r. Jej celem jest zgromadzenie 120 mln euro. Ta kwota ma pozwolić na przeprowadzenie gruntowej i kompleksowej konserwacji w byłym niemieckim obozie.

„Pamięć jest życiem” – mówił podczas uroczystości amerykański reżyser Steven Spielberg. The Righteous Persons Foundation Stevena Spielberga jest jednym z darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Do tej pory wpłatę 102 mln euro na rzecz Fundacji zadeklarowało 35 państw. Najwięcej na ten cel przeznaczą Niemcy – 60 mln euro. Stany Zjednoczone ofiarują 15 mln dolarów, a Polska – 10 mln euro.

Pozostałe 18 mln euro Fundacja zamierza zgromadzić, adresując do indywidualnych darczyńców kampanię „18 Filarów Pamięci”. Każdy z nich ma wpłacić na jej rzecz 1 mln euro. Dotychczas w projekt zaangażowało się siedmioro darczyńców, dzięki czemu ogólna zadeklarowana kwota wynosi 109 mln euro.

Darczyńcami w kampanii „Filary pamięci” zostali już przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder, rodzina Goldrich i ich fundacja stworzona przez przedsiębiorcę z branży budowlanej, ocalonego z Holokaustu Jona Goldricha, a także Elly Kleinman, założyciel Kleinman Family Holocaust Education Center, które zajmuje się przekazywaniem doświadczeń ortodoksyjnych Żydów z okresu Holokaustu.

Milion euro przekazał ocalony z Zagłady Frank Lowy, który stracił wielu członków rodziny w Auschwitz. Jest założycielem Westfield Grup, będącej potentatem w branży centrów handlowych. Uczyniła to także Lily Safra, przewodnicząca fundacji zajmującej się badaniami medycznymi oraz opieką zdrowotną, edukacją, religią i kulturą.

Wkład „w zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci” przekazała też The Righteous Persons Foundation Stevena Spielberga, która wspiera działania mające pomóc nowym pokoleniom zaangażować się w życie żydowskie – 1 mln euro pochodzi od grupy członków społeczności żydowskiej Toronto.

Harmonogram prac w Muzeum określa globalny plan konserwacji. Priorytetowym zadaniem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych w byłym obozie kobiecym w Birkenau. Pierwsze prace finansowane z zysków uzyskanych przez Fundację zostały już przeprowadzone.

Filantropi zostaną uhonorowani także podczas głównej ceremonii obchodów, która odbędzie się po południu przy byłym Auschwitz II-Birkenau. (PAP)

fot.Andrzej Grygiel/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097996886 views

REKLAMA

REKLAMA

2097997119 views

REKLAMA

2099793511 views

REKLAMA

2097997262 views

REKLAMA

2097997363 views

REKLAMA

2097997473 views