REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaOd poniedziałku wizyta sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Od poniedziałku wizyta sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

-

W poniedziałek z dwudniową wizytą przyjeżdża do Polski sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Ma go przyjąć prezydent Bronisław Komorowski, spotka się także z wicepremierem, ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem i szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

Głównym tematem rozmów w Warszawie będzie współpraca dwustronna w sferze bezpieczeństwa. Pierwszego dnia wizyty planowane jest podpisanie protokołu o współpracy między BBN i Aparatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

REKLAMA

„Jest to kontynuacja mających już wieloletnią tradycję kontaktów między obydwiema prezydenckimi instytucjami obsługującymi rady bezpieczeństwa narodowego Ukrainy i Polski” – powiedział PAP Stanisław Koziej, który jako szef BBN jest zarazem sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał, że jest to także rewizyta po jego ubiegłorocznej wizycie w Kijowie, zwrócił uwagę, że odbywa się ona krótko po objęciu przez Turczynowa stanowiska.

Od lutego do czerwca ub. r. Turczynow pełnił obowiązki prezydenta Ukrainy, w grudniu został powołany na stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

W kwietniu ub. r. szef BBN Stanisław Koziej złożył wizytę w Kijowie; tematem konsultacji z jego ukraińskim odpowiednikiem – wówczas Andrijem Parubijem – były głównie konsekwencje kryzysu w relacjach rosyjsko-ukraińskich po agresji Rosji.

W czwartek prezydent Komorowski powiedział, że Ukrainę trzeba wspierać w jej zbliżeniu do NATO, choć członkostwo w obecnych warunkach jest niemożliwe. W grudniu – w trakcie wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki – Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji ze strony Polski umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W czerwcu w Kijowie polski prezydent uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia Petra Poroszenki na prezydenta Ukrainy.

Z wizytą na Ukrainie była ostatnio także premier Ewa Kopacz, która zapowiedziała udzielenie Ukrainie 100 mln euro kredytu na przeprowadzenie reform i odbudowę Donbasu.

We wrześniu na szczycie NATO w Newport Polska zadeklarowała wkład do funduszu powierniczego, który ma umożliwić m.in. reformę ukraińskiej armii. O technicznych aspektach modernizacji sił zbrojnych rozmawiali pod koniec roku w Warszawie przedstawiciele ministerstw obrony obu państw. Trwają przygotowania do powołania wspólnej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady. (PAP)

Na zdjęciu: Ołeksandr Turczynow (z prawej) i Petro Poroszenko fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103173236 views

REKLAMA

2103173469 views

REKLAMA

2104969861 views

REKLAMA

2103173612 views

REKLAMA

2103173712 views

REKLAMA

2103173821 views