REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaObradowała Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

Obradowała Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

-

Posiedzenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą przebiegało pod znakiem 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Biuro prasowe KEP poinformowało PAP, że podczas piątkowych obrad w Biurze Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Warszawie zostały poruszone takie kwestie, jak Kongres Młodzieży Polonijnej w Krakowie, Jasnogórska Noc Czuwania, II Polonijny Kongres Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin oraz 100. rocznica inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej.

REKLAMA

„W tym roku będziemy podsumowywać to, co się dokonało w roku ubiegłym, następnie dzielić się pewnymi doświadczeniami, mówić o nowych wyzwaniach i zadaniach, które stoją przed duszpasterstwem polskojęzycznym, ale też będziemy wybiegać w przyszłość, zwłaszcza, że ten bieżący rok jest rokiem niezwykłym, bo związanym z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II i z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego. Będziemy więc zastanawiać się, w jaki sposób uwzględnić te wydarzenia w naszym codziennym duszpasterstwie” – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

Pośród planów komisji na 2020 r. znalazły się spotkanie duszpasterzy „polonijnych”, które odbędzie się 8 czerwca w Warszawie, kurs propedeutyczny dla księży 29 czerwca – 1 lipca również w Warszawie, Kongres Młodzieży Polonijnej w Krakowie 1-9 sierpnia, posiedzenie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej 25-27 września w Wilnie, Jasnogórska Noc Czuwania z 16 na 17 października oraz II Polonijny Kongres Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin 21-22 listopada w Brukseli.

Bp Lechowicz podkreślił, że komisja chce upamiętnić kard. Stefana Wyszyńskiego, wkrótce błogosławionego. „Jest pomysł projektu, który będzie miał charakter pomocowy, doradczy, zarówno w stosunku do Polaków, którzy żyją za granicą i chcą wrócić do Polski, jak i w stosunku do tych naszych rodaków, którzy do Polski już wrócili” – powiedział bp Lechowicz.

Ponadto uczestnicy obrad podjęli kwestię troski biskupów o kapłanów wyjeżdżających do pracy wśród Polonii, przygotowanie do 100. rocznicy inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej oraz sprawy związane z duszpasterstwem rodzin polonijnych po powrocie do Polski.

Po zakończeniu obrad komisji odbędzie się posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które potrwa do 23 lutego.

Zakres działań Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą to koordynacja duszpasterstwa wśród Polaków żyjących za granicą, planowanie i programowanie kierunków pracy duszpasterskiej wśród polskiej emigracji, zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej i KEP, pobudzanie, promowanie i animacja stosownych inicjatyw duszpasterskich, rozeznawanie i rozwiązywanie problemów personalnych i organizacyjnych polonijnego duszpasterstwa, troska o strukturalne jednostki duszpasterstwa polonijnego w poszczególnych krajach, jak i w skali międzynarodowej, a także współpraca z instytucjami i organizacjami polonijnymi. (PAP)

 

REKLAMA

2109560890 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561122 views

REKLAMA

REKLAMA

2111357513 views

REKLAMA

2109561263 views

REKLAMA

2109561361 views

REKLAMA

2109561469 views