REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaObchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

-

Składaniem kwiatów w miejscach pamięci i na grobach, oddaniem hołdu o godzinie „W” oraz śpiewaniem powstańczych piosenek, mieszkańcy stolicy, władze państwowe i miejskie uczczą w poniedziałek pamięć Powstańców Warszawskich w 78. rocznicę zrywu.

Czasami czynimy sobie zarzuty, że może nie jesteśmy najlepsi, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, a właśnie Państwo Podziemne pokazało, że organizacyjnie Polacy stanęli na wysokości zadania – powiedział we wtorek podczas uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

REKLAMA

Prezydent Rafał Trzaskowski przemawiał podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

„Nikt nigdy nie kwestionował bohaterstwa powstańców i ich wytrwałości. My czasami robimy sobie zarzuty, że może nie jesteśmy najlepsi, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, a właśnie Państwo Podziemne pokazało, że organizacyjnie wtedy stanęliśmy na wysokości zadania” – powiedział Trzaskowski.

Jak wskazał, Polacy byli razem w tych trudnych momentach. „To bardzo ważne. Tak jak ważne jest dzisiaj, że dzięki powstańcom wszyscy się zbieramy razem, po to żeby oddać hołd” – powiedział.

Trzaskowski zaznaczył, że Państwo Podziemne wydawało 1400 różnych gazet i czasopism, działała poczta, podziemne sądy, które skazywały na śmierć kolaborantów i tajne komplety. „Wszystko to działało w sposób efektywny” – dodał.

„Za każdym razem, kiedy mówimy o Powstaniu i Państwie Podziemnym, to mamy z tyłu głowy tę smutna konstatację, że Powstanie zakończyło się klęską” – mówił. „Ale przecież niektóre z tych akcji przygotowanych przez podziemie zakończyły się sukcesem” – podkreślił Trzaskowski. Wspomniał m.in. zamach na Kutscherę.

„Ta organizacja, umiejętność wygrywania ważnych potyczek, wpływania na los historii to też jest pamięć o Państwie Podziemnym, o wszystkich, którzy w tych trudnych czasach zachowywali się w sposób bohaterski, ale również umieli się organizować. Ta wiedza jak się zachować za czasów okupacji, jak walczyć później z komunistyczną indoktrynacją pomogła nam wszystkim wyrosnąć na wolnych obywateli i za to w tym miejscu trzeba podziękować” – podsumował prezydent Warszawy. (PAP)

REKLAMA

2105271756 views

REKLAMA

2105271989 views

REKLAMA

2107068381 views

REKLAMA

2105272132 views

REKLAMA

2105272232 views

REKLAMA

2105272341 views