REKLAMA

2127102336 views

REKLAMA

2127102335 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaNowoczesna złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. Kempy

Nowoczesna złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. Kempy

-

fot.pixabay.com
fot.pixabay.com

Nowoczesna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefową KPRM Beatę Kempę w związku ze sprawą publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Klub Nowoczesnej proponuje również zmiany w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych.

REKLAMA

“Dzisiaj minister Beata Kempa dokonała przestępstwa na oczach wszystkich obywateli, więc złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego – niedopełnienia obowiązku niezwłocznego opublikowania orzeczenia TK” – powiedziała w piątek rzeczniczka klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W jej opinii, Kempa jako szefowa KPRM przekroczyła także swoje kompetencje, “poprzez uzurpowanie sobie prawa, by opóźniać ogłoszenie takiego orzeczenia i uzurpowanie sobie prawa do oceny, czy orzeczenie TK jest zgodne z prawem, czy nie”. “Art. 190 konstytucji mówi jednoznacznie, że orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne” – dodała posłanka Nowoczesnej.

Zgodnie z art. 231 kodeksu karnego, “funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Beata Kempa w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia, TK zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem, w ocenie szefowej KPRM, jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku TK została wstrzymana. Beata Kempa zwróciła się do prezesa TK o wyjaśnienia. Prof. Rzepliński w odpowiedzi napisał, że ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie.

Po południu szefowa KPRM oświadczyła, że zwyczajowo wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez Kancelarię Premiera w terminie od 3 do 9 dni. “Nie jesteśmy zatem w żadnej zwłoce, nie przekraczamy terminów w tym zakresie” – zapewniała. Jak mówiła, nie otrzymała wyjaśnień od prezesa TK, dlaczego skład orzekający Trybunału został zmniejszony i “czy w związku z tym nie zachodzi przesłanka do stwierdzenia nieważności orzeczenia”.

Klub Nowoczesnej zapowiedział też złożenie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Chce doprecyzować, że orzeczenia TK powinny być ogłaszane niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od momentu, gdy trafią do organu zobowiązanego do publikacji.

“Orzeczenia nie wpływałyby do prezesa Rady Ministrów, ale prezes TK przekazywałby je bezpośrednio do szefa Rządowego Centrum Legislacyjnego” – podkreśliła Gasiuk-Pihowicz. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121049407 views

REKLAMA

REKLAMA

2121049433 views

REKLAMA

REKLAMA

2122845755 views

REKLAMA

2121049446 views

REKLAMA

2121049456 views

REKLAMA

2121049460 views