0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaNowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dot. in vitro

Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dot. in vitro

-

fot.Ralf Hirchberger/EPA
fot.Ralf Hirchberger/EPA

Projekt ustawy dot. in vitro należy odrzucić; nowe regulacje zminimalizują skuteczności tej procedury medycznej, a lekarze, obawiając się kar więzienia, nie będą chcieli jej przeprowadzać – ostrzegała w środę w Sejmie posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Chodzi o poselski projekt ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, o zmianie ustawy o leczeniu niepłodności, ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sejm zajmie się nim w czwartek wieczorem. Wcześniej Sejm rozpatrywać ma dwa obywatelskie projekty zmieniające prawo dotyczące aborcji – z których jeden zaostrza, a drugi liberalizuje obowiązujące obecnie przepisy.

REKLAMA

„Do Sejmu pod osłoną aborcyjnej burzy wprowadzany jest projekt ustawy o in vitro, który może doprowadzić do tego, że procedury in vitro zostaną w ogóle w Polsce zamrożone” – oceniła Gasiuk-Pihowicz podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie.

„Jeśli projekt dotyczący in vitro zostanie przyjęty przez Sejm, przeprowadzenie procedury in vitro będzie wymagało od lekarzy znaczącej odwagi, a jeśli któryś z nich zdecyduje się na poniesienie takiej odpowiedzialności, to skuteczność przeprowadzonej procedury będzie bardzo niewielka” – oceniła.

„Apelujemy o odrzucenie tego projektu. Uważamy, że politycy prawicy nie mają prawa decydować o tym, czy tysiące polskich rodzin będzie miało szansę na szczęście, na posiadanie dzieci” – podkreśliła.

Jak dodała, w cywilizowanych krajach to nie Kodeks karny, ale „aktualna wiedza medyczna i swobodna decyzja lekarza decyduje o tym, jak leczyć choroby takiej jak niepłodność”.

W ocenie posłanki Nowoczesnej projekt ma dwa cele. Pierwszym z nich – jak mówiła – jest „wprowadzenie niepewności prawno-karnej”. „Dużego zagrożenia prawno-karnego dla lekarzy wynikającego z bardzo nieprecyzyjnych zapisów karnych, wprowadzonych wbrew technikom legislacyjnym, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do tego, że lekarz dokonujący zabiegu, wbrew zapisom ustawy i Kodeksu karnego będzie ponosił odpowiedzialność karną do 3 lat pozbawienia wolności, a w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat” – wskazała.

„Drugim celem tej ustawy jest zminimalizowanie skuteczności procedury medycznej jaką jest in vitro” – dodała. Gasiuk-Pihowicz wyjaśniła, że chodzi o wprowadzenie drastycznych ograniczeń medycznych w dokonywaniu procedury in vitro.

Jak dodała, powołując się na opinię ekspertów, ograniczenia zapisane w projekcie ustawy spowodują, że skuteczność tej metody spadnie z 40 proc. do nawet kilku procent.

Pod poselskim projektem ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro podpisali się posłowie klubów: Kukiz’15, PO oraz niezrzeszeni. Projekt wprowadza zakaz tworzenia więcej niż jednego zarodka i stanowi, że od zapłodnienia pozaustrojowego do umieszczenia komórki rozrodczej w ciele kobiety nie może upłynąć więcej niż 72 godziny.

W projekcie proponuje się m.in. zmianę definicji zarodka. Obecnie w ustawie o leczeniu niepłodności zapisane jest, że zarodek to „grupa komórek powstała wskutek pozaustrojowego połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej, od zakończenia procesu zlewania się jąder komórek rozrodczych (kariogamia) do chwili zagnieżdżenia się w śluzówce macicy”. Wnioskodawcy chcą, by zarodek definiować jako „dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej”.

Autorzy projektu chcą także, by do artykułu określającego, w jaki sposób powinno być prowadzone leczenie niepłodności, dodać m.in.: „ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia” oraz zapisania, że żadne z działań podejmowanych na podstawie ustawy nie może naruszać praw i dobra dziecka poczętego.

W projekcie jest również zapis, że „ustawa w żaden sposób nie ogranicza zakresu stosowania art. 157a ustawy Kodeks karny”. Artykuł ten dotyczy ochrony dzieci poczętych; stanowi m.in., że za uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.(PAP)

REKLAMA

2091286060 views

REKLAMA

2091286359 views

REKLAMA

2093082821 views

REKLAMA

2091286646 views

REKLAMA

2091286795 views

REKLAMA

2091286939 views