REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaNagrodzono samorządowców w konkursie "Sołtys Roku 2013"

Nagrodzono samorządowców w konkursie “Sołtys Roku 2013”

-

13 samorządowców nagrodzono w konkursie “Sołtys Roku 2013”. Wyróżniono sołtysów, którzy są liderami społeczności lokalnych i wykazali szczególne zaangażowanie w modernizację swoich wsi.

fot.Wikipedia
fot.Wikipedia

REKLAMA

Konkurs pod patronatem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza zorganizowała redakcja “Gazety Sołeckiej” oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Celem inicjatywy jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. W środę w Senacie wręczono laureatom nagrody.

“Jesteście solą ziemi – blisko ludzi, problemów ludzkich” – zwrócił się do sołtysów marszałek Borusewicz. Ocenił, że sołtysi stanowią jedną z najważniejszych grup, która działa społecznie. Podkreślił, że Senat “jest związany z sołtysami na stałe” i wyraził nadzieję, że współpraca między izbą a sołtysami będzie kontynuowana po zakończeniu obecnej kadencji parlamentu.

Tytułem “Sołtys Roku 2013” nagrodzono Piotra Kłobucha, sołtysa Węgorzewa Koszalińskiego w woj. zachodniopomorskim, zarazem nauczyciela i blogera. W czasie 7 lat swojego urzędowania m.in. założył on zespół ludowy “Złoty Dukat” oraz pozyskał fundusze na realizację wielu pomysłów edukacyjno-integracyjnych dla swojego sołectwa. Za jego “sołtysowania” we wsi zbudowano plac sportowy, odremontowano i wyposażono świetlicę wiejską, a także odtworzono aleje lipowe.

Kłobuch podziękował innym sołtysom za wysiłki w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego; zwrócił też uwagę na sprawną współpracę sołectw z władzami lokalnymi. Zaznaczył jednak, że “funkcja sołtysa wymaga wielu ulepszeń”. Radził też innym sołtysom, by częściej komunikowali się ze swoimi mieszkańcami, korzystając z internetu.

Wyróżniono też sołtysa Radlina w woj. świętokrzyskim Janusza Bednarza, który zainicjował społeczne komitety wodociągowe i kanalizacyjne oraz Dariusza Gąszczaka – sołtysa Łęki Opatowskiej w woj. wielkopolskim – który w czasie 17 lat działalności założył we wsi telefony i przyczynił się do wymiany rur azbestowych w sieci wodociągowej, a także wspierał lokalną kulturę.

Wśród nagrodzonych są też: Maria Gruszka, sołtyska Rybna (woj. opolskie) – za pomoc w budowie kompleksu boisk sportowych i stadionu oraz modernizację dróg gminnych, a także Jadwiga Hirt, sołtyska Grójca Wielkiego w Wielkopolsce. Jej sołectwo zdobywa nagrody w konkursach „Piękna Wieś”, a ona sama organizuje wiele imprez integrujących społeczność wiejską.

Bożenę Kołek, sołtyska Dziadowic-Folwarku w woj. wielkopolskim, nagrodzono za to, że dba o najuboższych mieszkańców sołectwa i gminy. Nagrodzono również Mariana Kruczka, sołtysa Ptaszkowej w Małopolsce, propagującego sporty zimowe, a także sołtysa Różanki w woj. podkarpackim Ryszarda Strzępkę, współtwórcę wielu imprez kulturalnych integrujących mieszkańców.

Wyróżnienia przyznano też: Czesławowi Suchackiemu – sołtysowi Borówki na Dolnym Śląsku, który z mieszkańcami zorganizował skansen; sołtysowi Szybowic Damianowi Szepelawy, który aktywnie działa na rzecz poprawy kondycji fizycznej mieszkańców swojej wsi; sołtysowi Trzaśniowa Tadeuszowi Wójcikowi, który założył zespół obrzędowy „Trześniowskie wesele”, w którym sam występuje oraz sołtysowi Grzybowa w woj. pomorskim Janowi Zaborowskiemu, który propaguje przyrodę i kulturę Kaszub.

Wybrano też sołtysa seniora – został nim Wacław Świdurski, który od 40 lat sołtysuje w Starczanowie w woj. wielkopolskim. Jak wskazano, jest on niekwestionowanym liderem tamtejszej społeczności.

W konkursie “Sołectw@ w sieci” na najlepszą wiejską stronę internetową – zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów – wygrała strona www.ochaby.pl z woj. śląskiego, drugie miejsce zajęła strona www.chroberz.info z woj. świętokrzyskiego, a trzecie www.wylatowo.pl. Nagrodę publiczności przyznano stronie www.soltyswsi.blog.pl .(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119037006 views

REKLAMA

2119037103 views

REKLAMA

REKLAMA

2120833458 views

REKLAMA

2119037175 views

REKLAMA

2119037235 views

REKLAMA

2119037286 views