REKLAMA

2129408337 views

REKLAMA

2129408336 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaNadinsp. Gajewski odebrał powołanie na nowego komendanta głównego policji

Nadinsp. Gajewski odebrał powołanie na nowego komendanta głównego policji

-

Dotychczasowy wiceszef policji nadinsp. Krzysztof Gajewski odebrał w środę z rąk minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej nominację na stanowisko komendanta głównego policji. Gajewski formalnie przejmie obowiązki szefa policji od czwartku.

Krzysztof Gajewski fot.policja.pl
Krzysztof Gajewski fot.policja.pl

REKLAMA

Uroczystość odbyła się w KGP. Wzięła w niej udział minister SW Teresa Piotrowska, wiceminister SW (nadzorujący policję – PAP) Grzegorz Karpiński, a także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.

Gajewski zastąpi na stanowisku dotychczasowego szefa policji, generalnego inspektora Marka Działoszyńskiego, który w poniedziałek złożył raport o odejście ze służby. Działoszyński swoją decyzję uzasadniał “ważnymi względami osobistymi”.

Podczas uroczystości związanej z przekazaniem obowiązków nowemu komendantowi, minister Piotrowska podkreśliła, że jest to “zmiana dokonywana w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku oraz przekonania o konieczności dobrej kontynuacji”. “To czas zmiany warty, która tak mocno wpisana jest w misję służby publicznej realizowanej przez każdego policjanta. W takich sytuacjach na myśl przychodzi metafora sportowej sztafety, której istotą jest współdziałanie i kontynuacja” – zaznaczyła, dziękując równocześnie dotychczasowemu komendantowi głównemu za “sumienne oraz profesjonalne wywiązywanie się z obowiązków”.

„Oceniając ostatnie trzy lata, kiedy pan komendant dowodził polską Policją, trudno nie zauważyć wielu zmian na lepsze. Jest to w ogromnej mierze zasługa pana generała i pana współpracowników” – powiedziała. Dodała, że podczas czteromiesięcznej współpracy z Działoszyńskim (od momentu kiedy została ministrem SW – PAP) “zawsze mogła liczyć na jego ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i odpowiedzialność”.

Z kolei Gajewski zaznaczył, że objęcie stanowiska szefa policji jest dla niego ogromnym zaszczytem i ukoronowaniem kariery. “Policja to nie tylko komendant główny, ale przede wszystkim Policja to ludzie, którzy tworzą tę instytucję i tu moja ogromna prośba do państwa abyśmy dalej tworzyli i kontynuowali rozpoczęte dzieło” – dodał.

Działoszyński podziękował wszystkim tym, “z którymi miał okazję współpracować”, szczególnie policjantom. „Stanowiliście dla mnie ogromne wsparcie w zarządzaniu formacją. Zawsze podkreślałem, że policja opiera się na pracy zespołowej, której filarami są: dobra komunikacja, integracja środowiska oraz szacunek do tradycji i historii” – zaznaczył.

MSW uzasadniało wybór Gajewskiego na nowego szefa policji m.in. tym, że od stycznia 2012 r. jest on pierwszym zastępcą komendanta głównego policji.

Woźniak mówiła PAP, że dlatego jego powołanie na to stanowisko “jest naturalnym przejściem”. “Nadinspektor zna zarówno komendę główną, jak i stojące przed nią zadania. Z racji swojego dotychczasowego stanowiska – pierwszego zastępcy szefa policji – brał też udział w ich realizacji” – mówiła. Jako zastępca Działoszyńskiego Gajewski odpowiadał za pion prewencji i ruch drogowy.

Nowy szef policji pochodzi z Chełmna, ma 57 lat. Ukończył studia na kierunku politologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Służbę w policji rozpoczął w 1983 roku. Jak informuje KGP odbył między innymi szereg kursów i szkoleń specjalistycznych z zakresu kierowania zespołami ludzkimi, kurs prawa w Szkole Inspektorów Policji we Francji oraz szkolenie dot. zwalczania przestępczości organizowane przez francuskie MSW.

Karierę na stanowiskach kierowniczych rozpoczął od naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Rejonowej Policji Gdańsk-Południe, później był zastępcą Komendanta Rejonowego w Komendzie Rejonowej Policji Gdańsk-Południe, zastępcą Komendanta Rejonowego Policji w Gdańsku i Komendantem Miejskim Policji w Gdańsku oraz Komendantem Wojewódzkim Policji w Bydgoszczy. Tuż przed objęciem stanowiska wiceszefa policji był komendantem wojewódzkim w Gdańsku.

Gajewski jako wiceszef KGP odpowiadał za pion prewencji i ruch drogowy. Nadzorował m.in. zabezpieczenie Euro 2012 i wielu innych dużych imprez, które od 2012 r. odbywały się Polsce – w tym uroczystości związane z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r., mistrzostwa świata w piłce siatkowej, które także odbyły się w 2014 r.

Wicekomendantowi – w trakcie tych operacji – podlegało Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie, które zajmuje się koordynacją zabezpieczenia i poprzez które następuje wymiana informacji. (PAP)

REKLAMA

2121596245 views

REKLAMA

REKLAMA

2121596265 views

REKLAMA

REKLAMA

2123392585 views

REKLAMA

2121596276 views

REKLAMA

2121596285 views

REKLAMA

2121596289 views