REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMsza żałobna w intencji K. Pendereckiego będzie miała charakter zamknięty

Msza żałobna w intencji K. Pendereckiego będzie miała charakter zamknięty

-

Decyzją rodziny Krzysztofa Pendereckiego msza żałobna w intencji zmarłego kompozytora odbędzie się w najbliższych dniach. Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COVID-19, będzie miało charakter zamknięty – poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Stowarzyszenia im. Beethovena Andrzej Giza.

“W imieniu pani Elżbiety Pendereckiej i jej bliskich chciałbym podziękować wszystkim osobom, które śmierć prof. Krzysztofa Pendereckiego poruszyła. W tych bardzo trudnych chwilach dziękuję za kondolencje, słowa wsparcia i solidarność” – napisał w liście przesłanym PAP dr Andrzej Giza.

REKLAMA

Przypomniał, że “profesor odszedł wśród najbliższych w niedzielę, 29 marca o godz. 6.30, w swoim krakowskim domu, po długiej i ciężkiej chorobie”.

Dyrektor Stowarzyszenia im. L. van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka, zwrócił uwagę, że “reakcja władz państwowych i samorządowych, a także polskich i światowych mediów dobitnie świadczą o świadomości, że śmierć prof. Krzysztofa Pendereckiego jest niepowetowaną stratą dla Polski i polskiej kultury”. “Obok Chopina był najbardziej znanym polskim kompozytorem na świecie i podobnie jak wielki Fryderyk Chopin w swej muzyce mocno wyrażał przywiązanie do kraju swego pochodzenia” – podkreślił.

Giza poinformował też w liście, że “decyzją Rodziny msza żałobna w intencji Mistrza odbędzie się w najbliższych dniach”. “Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COVID-19, będzie miało charakter zamknięty. Po tym nastąpi kremacja ciała kompozytora.

Jednocześnie władze Miasta Krakowa umożliwiły oddanie czci pamięci Mistrza poprzez wpis do księgi kondolencyjnej online – wyjaśnił Giza.

Zapowiedział, że “po powrocie do stanu sprzed epidemii prochy prof. Krzysztofa Pendereckiego zostaną złożone w krypcie Panteonu Narodowego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie”. “Ze wstępnych ustaleń wynika, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy” – napisał dr Giza.

“O wszelkich szczegółach tej uroczystości informować będzie w przyszłości dyrektor Adam Balas, kierujący Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, instytucji upowszechniającej dziedzictwo Mistrza” – wyjaśnił na zakończenie listu dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

REKLAMA

2119340526 views

REKLAMA

2119340616 views

REKLAMA

REKLAMA

2121136967 views

REKLAMA

2119340679 views

REKLAMA

2119340734 views

REKLAMA

2119340773 views