REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMSZ: uprowadzeni marynarze ze statku "Szafir" skontaktowali się z rodzinami

MSZ: uprowadzeni marynarze ze statku „Szafir” skontaktowali się z rodzinami

-

fot. Euroafrica Sea Lines/EPA
fot. EuroAfrica Sea Lines/EPA

Kapitan, trzej oficerowie i marynarz ze statku „Szafir” uprowadzeni u wybrzeży Nigerii skontaktowali się z rodzinami, informując je, że są cali i zdrowi – poinformowało w niedzielę MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że mając na uwadze bezpieczeństwo – życie i zdrowie marynarzy, nie przekazuje dodatkowych informacji.

REKLAMA

Pięciu uprowadzonych w piątek marynarzy to członkowie 16-osobowej załogi statku „Szafir”. Pozostałe 11 osób, jak podało MSZ, jest w kontakcie z konsulem. Wszyscy są bezpieczni i w poniedziałek mają pod eskortą łodzi patrolowej oficerów nigeryjskiej marynarki wojennej dotrzeć do portu docelowego. Polski konsul po przybyciu statku „Szafir” ma w poniedziałek niezwłocznie objąć załogę stosowną opieką konsularną.

„W trosce o naszych obywateli, MSZ i ambasada RP w Abudży pozostają w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy” – zapewniło MSZ.

Informację o tym, że pięciu polskich marynarzy żyje przekazała w niedzielę także firma pośrednicząca w zatrudnieniu załogi statku. Szef firmy Polaris Usługi Morskie Michał Czerepaniak powiedział PAP, że uprowadzeni są cali i zdrowi. W sobotę poinformował z kolei, że „Szafir” jest obecnie w drodze do nigeryjskiego portu Onne, niedaleko Port Harcourt.

W centrali MSZ działa od piątku międzyresortowy zespół kryzysowy, który koordynuje dalsze działania. Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają także urzędy wojewódzkie.

Spółka Euroafrica, do której należy „Szafir”, w komunikacie prasowym informowała w piątek kiedy doszło do uprowadzenia, że statek został zaatakowany z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów, w odległości ok. 35 mil morskich od wybrzeży Nigerii.

Śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie. (PAP)

REKLAMA

2103078706 views

REKLAMA

2103078939 views

REKLAMA

2104875331 views

REKLAMA

2103079082 views

REKLAMA

2103079182 views

REKLAMA

2103079291 views