REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMSZ: statek z 11 polskimi marynarzami przybił do nigeryjskiego portu

MSZ: statek z 11 polskimi marynarzami przybił do nigeryjskiego portu

-

fot. Euroafrica Sea Lines/EPA
fot. Euroafrica Sea Lines/EPA

11 polskich marynarzy, znajdujących się na pokładzie statku „Szafir”, pod eskortą łodzi patrolowej nigeryjskiej marynarki wojennej dopłynęło bezpiecznie do portu w Onne; załoga spotkała się z polskim konsulem; działania na rzecz uwolnienia 5 uprowadzonych trwają – poinformowało MSZ.

Podczas spotkania z polskim konsulem członkowie załogi potwierdzili, że czują się dobrze.

REKLAMA

W wydanym w poniedziałek komunikacie MSZ zapewnia, że – wraz z innymi resortami i służbami państwowymi – w dalszym ciągu prowadzi aktywne działania na rzecz uwolnienia porwanych i zapewnienia bezpieczeństwa załodze „Szafira”, a MSZ i ambasada RP w Abudży pozostają w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy.

W niedzielę MSZ poinformowało, że Polacy – kapitan, trzej oficerowie i marynarz – ze statku „Szafir” uprowadzeni w piątek u wybrzeży Nigerii skontaktowali się z rodzinami, informując je, że są cali i zdrowi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że mając na uwadze bezpieczeństwo – życie i zdrowie marynarzy, nie przekazuje dodatkowych informacji.

W piątek MSZ poinformowało, że pięciu polskich marynarzy – czterech oficerów i jeden marynarz – z 16 osobowej załogi statku „Szafir” zostało uprowadzonych w nocy z czwartku na piątek ze statku u wybrzeży Nigerii.

Według informacji podanych w piątek przez Spółkę Euroafrica, do której należy „Szafir”, statek został zaatakowany z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów; miało to miejsce w odległości ok. 35 mil morskich od wybrzeży Nigerii.

W centrali MSZ działa od piątku międzyresortowy zespół kryzysowy. Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają także urzędy wojewódzkie.

Śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102961378 views

REKLAMA

2102961611 views

REKLAMA

2104758003 views

REKLAMA

2102961754 views

REKLAMA

2102961854 views

REKLAMA

2102961963 views