REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMSWiA: Polska nie może w ramach relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci

MSWiA: Polska nie może w ramach relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci

-

Uchodźcy z Mosulu fot.Ahmed Jalil/EPA

Polska nie może w ramach mechanizmu relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci – informuje w piątkowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W czwartek wiceprzewodnicząca PO, była premier Ewa Kopacz mówiła, że Polska powinna wypełnić zobowiązania w sprawie uchodźców. “Mówiliśmy od początku: nie zgodzimy się nigdy na mechanizm podziału i rozdziału uchodźców, nie chcemy emigrantów ekonomicznych i nielegalnych, ale uchodźców, którzy uciekając ratują swoje życie i zdrowie, możemy według szczególnego klucza wybrać. Te ustalenia dotyczą tego, że tożsamość tych ludzi musi być ustalona i to przez nasze służby. Skoro zdecydowaliśmy się przyjmować kobiety z dziećmi, to rząd powinien się z tego trzymać” – oświadczyła Kopacz.
Według MSWiA nie jest prawdą twierdzenie posłów Platformy Obywatelskiej, w tym Ewy Kopacz, że rząd koalicji PO-PSL wypracował mechanizm pozwalający przyjąć do Polski wyłącznie kobiety i dzieci. “Polski rząd nie ma możliwości wybierania osób według płci czy kategorii wiekowych przy relokacji z obozów dla uchodźców z Włoch i Grecji. Takie działanie byłoby traktowane przez instytucje unijne jak dyskryminacja i jest niemożliwe” – wskazano w komunikacie.
Resort wskazał, że listy osób przewidzianych do relokacji tworzone są na terenie Włoch i Grecji i na ich ostateczny kształt Polska i inne kraje nie mają wpływu. Jedyną sytuacją, w której można odmówić przyjęcia danej osoby są względy bezpieczeństwa (np. w przypadku niemożliwości zweryfikowania tożsamości i autentyczności dokumentów).
We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji; termin zakończenia tych działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli nieco ponad 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.(PAP)

REKLAMA

2118940997 views

REKLAMA

2118941095 views

REKLAMA

REKLAMA

2120737451 views

REKLAMA

2118941169 views

REKLAMA

2118941230 views

REKLAMA

2118941283 views