REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura i Rozrywka „Moskwa - Pietuszki” po śląsku – z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego...

„Moskwa – Pietuszki” po śląsku – z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (WIDEO)

-

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego tłumacz światowej literatury na śląski Mirosław Syniawa przełożył z rosyjskiego oryginału na śląską mowę fragment powieści Wienedikta Jerofiejewa “Moskwa – Pietuszki”.

Przetłumaczony fragment przeczytał inny promotor śląskiego i tłumacz Grzegorz Kulik. Efekt można od niedzieli oglądać w internecie. Kilkuminutowy film z udziałem Kulika opublikowano m.in. w serwisie YouTube.

REKLAMA

2147483647 clicks

Obu panów do współpracy zaprosił Ruch Autonomii Śląska (RAŚ). „Tym prawykonaniem przypominamy parlamentarzystom o projekcie ustawy w sprawie uznania śląskiego za język regionalny” – poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia.

Mirosław Syniawa to tłumacz poezji światowej na język śląski (m.in. wierszy zebranych w tomie “Dante i inksi”), autor poezji po śląsku (m.in. “Cebulowo Ksiynga Umartych”) jak i prozy pisanej w języku polskim. Grzegorz Kulik przełożył na śląski m.in. „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a (“Niedźwiodek Puch”), “Małego Księcia” de Saint-Exupery’ego („Mały Princ”) i „Dracha” Twardocha.

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40 proc. spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W sobotę przedstawiciele śląskich organizacji regionalnych (w tym także RAŚ) i politycy zaapelowali do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rozpoczęcie prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach, którego celem jest nadanie śląskiej mowie statusu języka regionalnego. List do marszałek – w wersji śląskiej i polskiej podpisali na głównym placu zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach.

Sygnatariusze listu podkreślali, że minął już rok odkąd grupa posłów reprezentowana przez posłankę Monikę Rosę (KO) wniosła projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest uznanie języka śląskiego.

„Z ogromnym żalem stwierdzamy, iż w ciągu tego roku nie nadano projektowi nawet numeru druku sejmowego. Nie podjęto żadnych kroków w celu rozpatrzenia kwestii niezwykle istotnej dla setek tysięcy obywateli RP. Już po raz piąty, w piątej z kolei kadencji Sejmu doświadczamy faktu, że władze polskie – niezależnie od barw politycznych – nie ustanawiają należnych nam praw mniejszości językowej” – napisali autorzy listu.(PAP)

REKLAMA

2131836155 views

REKLAMA

REKLAMA

2131836170 views

REKLAMA

REKLAMA

2133632490 views

REKLAMA

2131836180 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131836183 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131836187 views