REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Mosbacher do polityka KO: ciężko pracowałam, by ukończyć budowę w Redzikowie

Mosbacher do polityka KO: ciężko pracowałam, by ukończyć budowę w Redzikowie

-

Ciężko pracowałam z amerykańską i polską stroną, aby ukończyć budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie tak szybko, jak to możliwe, pomimo opóźnień podwykonawców – podkreśliła w poniedziałek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odpowiadając senatorowi KO Marcinowi Bosackiemu.

Bosacki napisał na Twitterze, że b. prezydent USA Barack Obama “wyrzucił” prezydenta Rosji Władimira Putina z G8, zaś obecny prezydent USA Donald Trump “chce go tam przywrócić”. “Obama zaczął budować tarczę w Redzikowie, Trump to spowolnił” – stwierdził senator KO.

REKLAMA

Senatorowi odpowiedziała ambasador Mosbacher. “Wręcz przeciwnie, ciężko pracowałam z amerykańską i polską stroną, aby ukończyć budowę w Redzikowie tak szybko, jak to możliwe, pomimo opóźnień podwykonawców. Odstraszanie pozostaje naszym priorytetem!” – napisała amerykańska ambasador na Twitterze.

W maju 2016 r. ruszyły prace w Redzikowie, wybranym na miejsce jednej z europejskich baz amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce znajdą się wyrzutnie pocisków przechwytujących SM-3 systemu Aegis Ashore. Umowę o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących oba kraje podpisały w sierpniu 2008 roku.

Baza w Redzikowie z załogą licząca ponad 200 amerykańskich marynarzy miała być gotowa w 2018 r., obecnie zapowiadana data ukończenia inwestycji to 2022 r.; opóźnienia wiążą się z ukończeniem części bazy, w której mają się znaleźć systemy wspierające instalację. Ze zgodą na ulokowanie w Polsce amerykańskiej bazy wiązał się warunek wzmocnienia polskiej obrony powietrznej. Na polskie poligony zaczęły przyjeżdżać baterie Patriot – systemu wybranego także przez Polskę – by m. in. przećwiczyć współdziałanie z polskimi przeciwlotnikami.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA