REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Morawiecki: Polska będzie potrzebowała tak dobrego partnera jak Japonia

Morawiecki: Polska będzie potrzebowała tak dobrego partnera jak Japonia

-

Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia – mówił po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe w Tokio premier Mateusz Morawiecki. Abe podkreślił, że japońskie technologie otwierają w Polsce nowe perspektywy.

Szef polskiego rządu dziękował za poruszenie przez japońskiego premiera strategicznych tematów oraz za możliwość spotkania z parą książęcą Akishino.

Premier relacjonował również, że w minionych dwóch dniach odbył szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu i podkreślał, że firmy, które są w Polsce obecne od 20-30 lat, zwiększają inwestycje, a współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią “rośnie w tempie dwucyfrowym”.

Wśród innych tematów rozmów wymienił sprawy międzynarodowe, w tym relacje z Rosją, Chinami, brexit, niepokoje na Bliskim Wschodzie oraz zagrożenie ze strony Korei Północnej.

“W świecie, w którym żyjemy, zawirowań jest wiele i cieszy na pewno to, że UE wraz ze Stanami Zjednoczonymi, z Japonią jest promotorem stabilności, spokoju, pokoju i jak najlepszej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, handlowej” – mówił Morawiecki.

“Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii – nuklearnych, komunikacyjnych, ale również np. w obszarze 5G” – dodał.

Morawiecki zarysowywał również podobieństwo w systemach energetycznych Polski i Japonii, a wśród obszarów współpracy wymieniał technologie gazyfikowania węgla i najnowsze rozwiązania nuklearne.

Wyraził zadowolenie z pogłębionej współpracy kulturalnej oraz coraz częstszych kontaktów dyplomatycznych między poszczególnymi resortami.

Szef rządu życzył również sukcesów polskim i japońskim sportowcom podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz pianistom podczas konkursu chopinowskiego.

Z kolei premier Japonii Shinzo Abe przypomniał, że w 2019 r. Polska i Japonia obchodziły 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, a w 2015 r. stosunki wzajemne podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego. Abe jako jeden z tematów rozmów wymienił podniesienie partnerstwa strategicznego na jeszcze wyższy poziom.

“Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie z jej solidnym wzrostem gospodarczym, zgodziliśmy się dalej zacieśniać naszą współpracę” – mówił Abe.

Wśród tematów rozmów z premierem Polski wymienił m.in. współpracę w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, technologie oparte na “czystym węglu”, energetykę atomową i opartą na wodorze oraz wyraził zadowolenie ze współpracy Lotosu, Toyoty i PGNiG w zakresie użycia technologii wodorowej.

“Japońskie technologie otwierają w Polsce, będącej europejską bazą produkcji motoryzacyjnej, nowe perspektywy na przyszłość” – stwierdził Abe.

Wyraził zadowolenie z podpisania memorandum ws. wzajemnego uznania dyplomów marynarzy oraz rozpoczęcia rozmów na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by promować współpracę gospodarczą.

“Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy na rozszerzenie rozmów w tej dziedzinie, w tym na kolejne konsultacje organów obronnych oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej” – relacjonował szef japońskiego rządu.

Wśród tematów rozmów wymienił także sytuację w Europie i Azji, dalszą współpracę w ramach formatu Grupa Wyszehradzka + Japonia. Abe zaznaczył, że w sprawie Korei Północnej zarówno Polska, jak i Japonia potwierdziły ścisłą solidarność.

“Razem z panem premierem Morawieckim ramię w ramię jako partnerzy strategiczni będziemy pracować na rzecz silnego rozwoju stosunków między oboma krajami, a także stabilności i pomyślności społeczeństwa międzynarodowego” – powiedział Abe.

Po konferencji szef polskiego rządu weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez premiera Abe.

Swoją dwudniową wizytę w Tokio Morawiecki rozpoczął od wykładu wygłoszonego w Nippon Keidanren, czyli największej organizacji biznesowej w Japonii zrzeszającej kadry zarządzające największych przedsiębiorstw, a zarazem największej grupie lobbingowej w kraju.

Następnie premier spotkał się w ambasadzie Polski z przedstawicielami Polonii oraz japońskimi przedstawicielami świata kultury, nauki i biznesu. W trakcie uroczystości w ambasadzie w imieniu prezydenta ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Tokimasie Sekiguchiemu, tłumaczowi literatury polskiej i popularyzatorowi kultury i języka polskiego w Japonii.

We wtorek natomiast szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Rozmowy dotyczyły inwestycji oraz współpracy w dziedzinie energetyki i infrastruktury. Po zakończeniu sesji rozmów Morawiecki wyraził przekonanie, że rząd przyciągnie do Polski japońskie inwestycje rzędu 5-7 mld zł.

W trakcie jednej z sesji – jak informował PAIH – zapadła również decyzja o otwarciu w 2020 r. przez Toshiba Carrier Corporation w Gnieźnie pierwszego europejskiego zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego. Koszt tego przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln zł.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami premier spotkał się z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito, to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Oficjalny obiad wydawany przez premiera Abe to ostatni punkt wizyty szefa polskiego rządu w Japonii. Z Tokio Morawiecki uda się do Davos, gdzie w środę weźmie udział 50. Światowym Forum Ekonomicznym.

Z Tokio Mateusz Roszak (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks