REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMałopolskie. Prokuratura bada nieprawidłowości przy wyborach wTarnowie

Małopolskie. Prokuratura bada nieprawidłowości przy wyborach wTarnowie

-

Tarnowska prokuratura bada nieprawidłowości w wyborach samorządowych do Rady Miasta Tarnowa, w wyniku których sąd wygasił mandaty wszystkich radnych i zarządził ponowne przeprowadzenie wyborów w okręgu nr 3. „Białą Księgę” w tej sprawie opublikował tarnowski magistrat.

„Postępowanie prowadzone jest w sprawie sporządzenia listy kandydujących z pominięciem osób uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych. Znajduje się na etapie początkowym” – powiedział PAP w poniedziałek wiceszef Prokuratury Rejonowej w Tarnowie prok. Arkadiusz Bara.

REKLAMA

W przypadku stwierdzenia umyślnego działania sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

13 stycznia sąd okręgowy w Tarnowie, rozpoznając protest wyborczy przedstawiciela Stowarzyszenia Oburzonych Marka Ciesielczyka ustalił, że na kartach do głosowania w okręgu nr 3 brakowało nazwiska kandydata stowarzyszenia „Tarnowianie”.

Sąd uznał, iż z tego powodu wszystkie karty do głosowania w tym okręgu były nieważne, ponieważ były inne niż urzędowo ustalone. Uznał, że ta okoliczność miała wpływ na wyniki wyborów, dlatego stwierdził nieważność wyborów w okręgu nr 3 i zarządził przeprowadzenie ponownych.

Jednocześnie stwierdził wygaśnięcie mandatów wszystkich radnych do Rady Miasta Tarnowa. Po przeprowadzeniu ponownych wyborów w okręgu nr 3 i przeliczeniu głosów nastąpi nowy podział mandatów na podstawie wyników wyborów we wszystkich czterech okręgach do Rady Miasta Tarnowa – zadecydował sąd.

Na tej podstawie przedstawiciel Oburzonych Marek Ciesielczyk złożył zawiadomienie do prokuratury.

Zdaniem sądu, do wydrukowania nieprawidłowych kart mogło dojść w wyniku pomyłki.

W poniedziałek tarnowski magistrat opublikował „wyborczą białą księgę”. Do dyspozycji dziennikarzy oddano korespondencję mailową z drukarnią, zajmującą się wydrukiem kart do głosowania, a także umowę z drukarnią i wzory kart zaakceptowane ostatecznie przez Miejską Komisję Wyborczą i przekazane pocztą kurierską drukarni.

Jak stwierdzono w informacji zamieszczonej na stronie internetowej urzędu, „po wyroku sądu unieważniającym wybory w okręgu nr 3 dokonano ponownego przeglądu korespondencji stwierdzając, że wzory kart przesłane przez drukarnię o godz. 14.16 różniły się od wzorów kart zaakceptowanych przez Miejską Komisję Wybroczą i potwierdzonych jako poprawne przez drukarnie o godz. 13.51. Okazało się, że drukarnia dokonała ingerencji w przesłane o 13.51 pliki i – w efekcie – na kartach brakowało nazwiska Bartłomieja Kawuli”.

„To jest odległość czasowa 13.51 i 14.16. O godz. 13.51 pracownicy urzędu sprawdzili dokładnie karty i stwierdzili: karty są poprawne, jedyna nasza uwaga dotyczy wielkości czcionki. W związku z powyższym po przekazaniu informacji o godzinie 14.16, że wszystko jest ok., ale należy dokonać zmiany czcionki, patrzyliśmy tylko na wielkość czcionki. Ona była prawidłowa i nikt nie sprawdzał już załączników” – tłumaczyła w poniedziałek dziennikarzom sekretarz Miasta Tarnowa Aleksandra Mizera – podaje Radio RDN Małopolska. (PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097987118 views

REKLAMA

REKLAMA

2097987351 views

REKLAMA

2099783743 views

REKLAMA

2097987494 views

REKLAMA

2097987595 views

REKLAMA

2097987705 views