0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMagierowski: prezydent rozmawiał z szefem MON (opis)

Magierowski: prezydent rozmawiał z szefem MON (opis)

-

Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA
Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek szefa MON Antoniego Macierewicza. Rozmawiano o kandydaturze przedstawiciela Polski do „Rady Mędrców” NATO oraz na bieżące tematy, związane z kwestiami bezpieczeństwa i obronności – powiedział PAP szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

„Prezydent Andrzej Duda odbył dziś rozmowę z ministrem Antonim Macierewiczem. Jest on częstym gościem w Pałacu Prezydenckim – spotkania zwierzchnika sił zbrojnych z szefem resortu obrony odbywają się regularnie” – podkreślił w rozmowie z PAP Magierowski.

REKLAMA

Jak poinformował, tym razem rozmawiano m.in. o kandydaturze przedstawiciela Polski w „Radzie Mędrców” przy NATO. „Poruszano także bieżące tematy, związane z kwestiami bezpieczeństwa i obronności” – zaznaczył.

W piątek Macierewicz wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji obrony, która debatowała o dotychczasowych ustalenia podkomisji, którą w lutym powołało MON do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Szef MON udał się do prezydenta po opuszczeniu obrad komisji.

Minister przywołał zaprezentowany podczas obrad komisji fragment nagrania z zapisem ze spotkania ówczesnych premierów Polski i Rosji Donalda Tuska i Władimira Putina z 10 kwietnia 2010 r. „Putin i (rosyjski generał Siergiej) Szojgu mówią na tym filmie jasno. Samolot uderzył podwoziem w ziemię. Podwoziem, nie nadwoziem, i dopiero później się przewrócił” – powiedział Macierewicz. Według posłów PO to, co mówi szef MON, to dezinformacje, realnie zagrażające bezpieczeństwu państwa.

Z kolei w czwartek szef MON przedstawił w Sejmie informację ws. działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska. Wniosek o informację złożyła PO.

Macierewicz przekonywał, że PiS spełnia obietnice wyborcze i będzie rozwijać polski przemysł. Za nieprawdziwe uznał doniesienia mówiące o tym, że podpisanie umowy z Airbusem przyniosłoby 6 tys. miejsc pracy.

Szef MON podał, że pierwsze śmigłowce zamówione dla wojska w nowym, zapowiedzianym we wtorek postępowaniu, zostaną dostarczone w 2018 r. Macierewicz mówił chodzi o w sumie co najmniej 50 maszyn do 2022 r.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o „zakończeniu” rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy – rozpoczęte we wrześniu 2015 r. – za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce.(PAP)

REKLAMA

2091260892 views

REKLAMA

2091261191 views

REKLAMA

2093057650 views

REKLAMA

2091261472 views

REKLAMA

2091261618 views

REKLAMA

2091261762 views