REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Magierowski: prezydent rozmawiał z szefem MON (opis)

Magierowski: prezydent rozmawiał z szefem MON (opis)

-

Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA
Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek szefa MON Antoniego Macierewicza. Rozmawiano o kandydaturze przedstawiciela Polski do „Rady Mędrców” NATO oraz na bieżące tematy, związane z kwestiami bezpieczeństwa i obronności – powiedział PAP szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

REKLAMA

„Prezydent Andrzej Duda odbył dziś rozmowę z ministrem Antonim Macierewiczem. Jest on częstym gościem w Pałacu Prezydenckim – spotkania zwierzchnika sił zbrojnych z szefem resortu obrony odbywają się regularnie” – podkreślił w rozmowie z PAP Magierowski.

Jak poinformował, tym razem rozmawiano m.in. o kandydaturze przedstawiciela Polski w „Radzie Mędrców” przy NATO. “Poruszano także bieżące tematy, związane z kwestiami bezpieczeństwa i obronności” – zaznaczył.

W piątek Macierewicz wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji obrony, która debatowała o dotychczasowych ustalenia podkomisji, którą w lutym powołało MON do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Szef MON udał się do prezydenta po opuszczeniu obrad komisji.

Minister przywołał zaprezentowany podczas obrad komisji fragment nagrania z zapisem ze spotkania ówczesnych premierów Polski i Rosji Donalda Tuska i Władimira Putina z 10 kwietnia 2010 r. “Putin i (rosyjski generał Siergiej) Szojgu mówią na tym filmie jasno. Samolot uderzył podwoziem w ziemię. Podwoziem, nie nadwoziem, i dopiero później się przewrócił” – powiedział Macierewicz. Według posłów PO to, co mówi szef MON, to dezinformacje, realnie zagrażające bezpieczeństwu państwa.

Z kolei w czwartek szef MON przedstawił w Sejmie informację ws. działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska. Wniosek o informację złożyła PO.

Macierewicz przekonywał, że PiS spełnia obietnice wyborcze i będzie rozwijać polski przemysł. Za nieprawdziwe uznał doniesienia mówiące o tym, że podpisanie umowy z Airbusem przyniosłoby 6 tys. miejsc pracy.

Szef MON podał, że pierwsze śmigłowce zamówione dla wojska w nowym, zapowiedzianym we wtorek postępowaniu, zostaną dostarczone w 2018 r. Macierewicz mówił chodzi o w sumie co najmniej 50 maszyn do 2022 r.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o “zakończeniu” rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy – rozpoczęte we wrześniu 2015 r. – za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks