REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMacierewicz: wszystkie wyniki analiz zostały opublikowane w raporcie ws. katastrofy smoleńskiej

Macierewicz: wszystkie wyniki analiz zostały opublikowane w raporcie ws. katastrofy smoleńskiej

-

W poniedziałek w programie „Czarno na białym” w TVN24 został wyemitowany reportaż „Siła kłamstwa”, w którym przedstawiono materiały wskazujące na to, że podkomisja Antoniego Macierewicza dysponowała wynikami badań, które zaprzeczały tezie o wybuchu w skrzydle prezydenckiego samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska, a które nie zostały opublikowane. Macierewicz został zapytany we wtorek w Sejmie przez dziennikarzy o te doniesienia.

Wszystkie wyniki i wszystkie zdjęcia z badań NIAR zostały opublikowane w raporcie ws. katastrofy smoleńskiej; były prowadzone także analizy zakładające scenariusz przedstawiany przez autorów poprzednich opracowań – Tatjanę Anodinę i Jerzego Millera – powiedział szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

REKLAMA

„Wszystkie wyniki raportu NIAR (amerykańskiego instytutu badającego sprawę – PAP) zostały opublikowane. Państwo z TVN nie rozumieją, na czym polegał kontrakt, który został zawarty między komisją a NIAR-em. Kontrakt polegał na tym, że zostanie odtworzona cała trajektoria lotu samolotu według pani Anodiny (szefowej rosyjskiej komisji – PAP) i pana Millera (przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego badającej przyczyny katastrofy – PAP) – zostanie odtworzony i samolot uderzy w ziemię tak, jak zakładali pan Miller i pani Anodina i zostanie pokazane, jak rozbija się samolot po uderzeniu w ziemię, według tych założeń” – mówił Macierewicz.

Dopytywany, czy wyniki przedstawione w raporcie zostały przez podkomisję zmanipulowane, Macierewicz odparł, że jest to kłamstwo.

Jak podkreślił, „wszystko zostało odtworzone dokładnie tak, jak zostało to umówione z NIAR”. „Wszystkie zdjęcia i wszystkie wyniki zostały opublikowane” – zapewnił.

W przesłanym PAP oświadczeniu Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w związku z emisją programu „Czarno na białym” w TVN24 podkreślono, że „zarzuty i pseudoargumenty” przedstawione przez stację TVN są fałszywe i prezentują rosyjski punt widzenia, wprowadzając w błąd polską opinię publiczną.

„Komisja wbrew kłamstwom TVN opublikowała wszystkie wyniki symulacji NIAR, zgodnie z obowiązującym kontraktem, ukazujące skutki rozbicia samolotu uderzającego w ziemię według założeń komisji Millera” – napisano w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego Podkomisji Antoniego Macierewicza.

Do sprawy odniósł się także we wtorek premier Mateusz Morawiecki. „Jesteśmy za tym, żeby opinia publiczna zapoznała się ze wszystkimi źródłami, w oparciu o które wypracowane zostało całe to końcowe opracowanie raportu podkomisji smoleńskiej” – powiedział. „Tutaj nie ma nic do ukrycia” – dodał. Także lider PO i były premier Donald Tusk opublikował swoje stanowisko we wpisie na Twitterze. „Wszyscy, którzy kwestionowali raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych, powinni się dziś wstydzić. A Macierewicz powinien siedzieć” – napisał lider PO.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.(PAP)

REKLAMA

2103244136 views

REKLAMA

2103244370 views

REKLAMA

2105040762 views

REKLAMA

2103244513 views

REKLAMA

2103244613 views

REKLAMA

2103244722 views