REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMacierewicz: Anakonda -16 to sprawdzenie obrony wschodniej flanki NATO

Macierewicz: Anakonda -16 to sprawdzenie obrony wschodniej flanki NATO

-

Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA
Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA

Celem ćwiczenia Anakonda -16 jest sprawdzenie zdolności państw NATO obrony terytorium wschodniej flanki Sojuszu – mówił w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości otwarcia ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

REKLAMA

Anakonda to największe ćwiczenie wojskowe w Polsce po 1989 r.; tegoroczne, odbywające się po raz szósty, zacznie się we wtorek i potrwa do 17 czerwca. Weźmie w nim udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Będą obecne wojska z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażone w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

“Żołnierze! Przechodząc wzdłuż waszego szpaleru, patrzyłem na wasze twarze; patrzyłem na wasze postacie; widziałem, jaką potęgę tworzy zjednoczony sojusz sił Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Macierewicz w swym wystąpieniu. Dodał, że w trudnych warunkach, w jakich dziś znajdujemy się w Polsce i na wschodniej flance NATO, ćwiczenie ma przede wszystkim funkcję obronną. “Celem jest sprawdzenie zdolności krajów Sojuszu obrony terytorium wschodniej flanki Sojuszu” – oświadczył.

Minister podkreślił, że w ćwiczeniach wezmą po raz pierwszy udział siły Obrony Terytorialnej, która wchodzi na stałe do armii polskiej jako osobny rodzaj sił zbrojnych. Wyraził przekonanie, że cele, jakie zostały postawione przed ćwiczeniami, zostaną osiągnięte – “że rubieże będą obronione, a potencjalni wrogowie skutecznie odstraszeni”.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2125984117 views

REKLAMA

REKLAMA

2125984134 views

REKLAMA

REKLAMA

2127780454 views

REKLAMA

2125984144 views

REKLAMA

2125984148 views

REKLAMA

2125984152 views