REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaŁódź. XIX-wieczne osiedle przemysłowe ma stać się „łódzkim Montmartrem”

Łódź. XIX-wieczne osiedle przemysłowe ma stać się „łódzkim Montmartrem”

-

Otwarcie kolejnych pięciu pracowni artystycznych na rewitalizowanym przez miasto XIX-wiecznym osiedlu przyfabrycznym Księży Młyn zapowiedziała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Budynek przędzalni na Księżym Młynie fot.JDavid/Wikipedia
Budynek przędzalni na Księżym Młynie fot.JDavid/Wikipedia

REKLAMA

Jak poinformował kierujący rewitalizacją osiedla Arkadiusz Bogusławski, obecnie na Księżym Młynie działa siedem pracowni artystycznych, natomiast za miesiąc do zrewitalizowanych pomieszczeń w zabytkowym domu przy ul. Przędzalnianej wprowadzi się kolejnych pięciu twórców. Wśród najemców lokali są m.in. projektanci, fotograficy, plastycy. Docelowo w przestrzeni Księżego Młyna zaplanowano udostępnienie ok. 30 lokali na działalność artystyczną.

Bogusławski dodał, że do końca lutego 2015 r. planowane jest opracowanie projektów rewitalizacji 18 budynków na Księżym Młynie. Docelowo zmodernizowanych zostanie 25 domów mieszkalnych i tyle samo budynków gospodarczych, które zmienią swoje przeznaczenie. W pomieszczeniach dawnych komórek powstaną dwie pracownie artystyczne o dużej – ponad 100 mkw. – powierzchni oraz restauracja.

“Do tej pory projektowaliśmy głównie małe lokale do 50 mkw. Zauważyliśmy jednak, że twórcy są zainteresowani większymi pomieszczeniami. Oczekujemy, że powstaną tu miejsca pracy dla ok. 60 osób zajmujących się działalnością artystyczną” – podkreślił Bogusławski.

W opinii prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej Księży Młyn ma szansę stać się “łódzkim Montmartrem”. “Chcemy, aby właśnie tutaj artyści znaleźli przestrzeń dla swoich twórczych działań, aby to miejsce przyciągało turystów i łodzian, aby następowało tu spotkanie kultury i sztuki z życiem codziennym” – zaznaczyła prezydent.

Twórcy projektu rewitalizacji deklarują jednocześnie, że zależy im na przeprowadzeniu modernizacji osiedla w taki sposób, aby nie wyprowadzili się z niego najstarsi mieszkańcy Księżego Młyna, żyjący tu od pokoleń. Według Bogusławskiego, mimo że chętnych do wynajęcia pracowni artystycznych jest wielu, nie planuje się tworzenia większej liczby lokali niż przyjęto to w pierwotnym projekcie.

Projektantka Ewa Kozieradzka, która od niespełna roku prowadzi na Księżym Młynie swoją pracownię i showroom, przyznała, że odwiedza ją coraz więcej osób. „Wszyscy są ciekawi, jak przebiega rewitalizacja, niektórzy dopiero odkrywają, że Księży Młyn leżący pomiędzy dużymi kompleksami parkowymi jest świetnym miejscem na weekendowy spacer. To miejsce zaczyna żyć” – podkreśliła.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Obok zabudowań przemysłowych powstały domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowym i park. Wszystkie te obiekty istnieją do dzisiaj i stanowią jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.

Magistrat oszacował, że tegoroczny etap rewitalizacji Księżego Młyna będzie kosztował ponad 3,1 mln zł. W sumie zmodernizowanych ma być 8 tys. mkw. przestrzeni publicznej Księżego Młyna. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2117917794 views

REKLAMA

2117917934 views

REKLAMA

REKLAMA

2119714295 views

REKLAMA

2117918023 views

REKLAMA

2117918096 views

REKLAMA

2117918163 views