REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Lewicki: polska reakcja na słowa Comeya zdecydowanie przesadzona

Lewicki: polska reakcja na słowa Comeya zdecydowanie przesadzona

-

Profesor Zbigniew Lewicki fot.M. Borawska/Polskie Radio
Profesor Zbigniew Lewicki
fot.M. Borawska/Polskie Radio

Słusznie oburzamy się wypowiedzią szefa FBI Jamesa Comeya na temat roli Polaków w Holokauście, ale polska reakcja na nią jest zdecydowanie przesadzona i niepotrzebnie nadaje jej znaczenia – uważa amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

REKLAMA

“Oburzamy się, i słusznie, ale z drugiej strony jest problem postrzegania w świecie nas, Polaków, jako narodu bardziej niż inne niechętnego Żydom. Jesteśmy tak postrzegani od bardzo dawna i nic w tej sprawie się nie zmienia. A ludzie, którzy nie są tym specjalnie zainteresowani, z takim poglądem się spotkali, przyjęli go i powtarzają. Walczyć z tym, jak z każdym innym stereotypem narodowym, praktycznie nie można” – ocenił w rozmowie z PAP.

Zdaniem Lewickiego polska reakcja na wypowiedź szefa FBI jest zdecydowanie przesadzona. “Robimy z tego temat polityczny, co samo w sobie jest nieprzyzwoite. Przynajmniej część wystąpień jest obliczona na poklask. Minister spraw zagranicznych, premier, prezydent, wszystkie najważniejsze osoby w państwie zajmują się bardzo głupią, ale jednak jedną wypowiedzią ważnego, ale też nie najważniejszego urzędnika. Sami nadajemy tej sprawie znaczenia” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że Amerykanie, Brytyjczycy czy Francuzi w podobnych sytuacjach w ogóle nie reagują. “Kiedy oskarża się Amerykę o różne rzeczy, a to wszyscy robimy bez przerwy, to prezydent amerykański z tymi zarzutami nie dyskutuje. A my z tego robimy kwestię honoru narodowego i w związku z tym sprawiamy wrażenie, że jest to niezwykle ważna i kluczowa wypowiedź. Może w kontekście polskiej kampanii wyborczej politycy prześcigają się, kto jest większym patriotą” – dodał.

Jego zdaniem żądanie przeprosin za wypowiedź Comeya przydaje jej samej znaczenia.

“Myślę, że dużo większe znaczenie miałby na przykład list polskiego ambasadora, który ukazałby się w +Washington Post+ (gazeta ta opublikowała wypowiedź szefa FBI z okazji Dnia Pamięci o Holokauście – PAP). To jest ważne, a nie to, że szef FBI czy jego rzecznik powie, że nie było jego zamiarem obrażanie Polski, którą ceni jako wiernego sojusznika” – powiedział Lewicki.

Pytany o to, jaka jest wiedza Amerykanów na temat Polski, amerykanista powiedział, że znikoma. “Ale dlaczego miałaby być inna? Oni tak samo mało wiedzą o Holandii, o Czechach, i innych krajach. A jaka jest przeciętna świadomość Polaka na temat Teksasu, Nowego Meksyku czy wielu innych stanów, które są znacznie większe i bogatsze od Polski? Kto z Polaków, poza fachowcami, wie cokolwiek o Kalifornii, poza tym, że jest? Nasza wiedza o Ameryce też jest bardzo szczątkowa, nie mówiąc już o wiedzy na temat każdego stanu” – podkreślił.

Comey powiedział 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, że najbardziej przerażającą lekcją Holokaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy. “W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić” – dodał Comey.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 KOMENTARZE

  1. Postrzeganie , Panie Profesorze, to nie to samo, co bezpodstawne hanbiace twierdzenie o winach niepopelnionych nigdy przez polski narod. Holocaust jest postrzegany w okreslony sposob przede wszystkim w kategoriach prawnych lacznie z sankcjami karnymi za nieodpowiedzialne dzialania czy zaniechania.Wiec przypisywanie nam , POLAKOM, czynow hanbiacych ze szczegolnym wskazaniem musi wywolywac okreslona reakcje ze strony wszystkich odpowiedzialnych instytucji,organizacji spolecznych, a przede wszystkim kazdego przecietnego smiertelnika. I to Prezydent Polski powinien zwrocic sie bezposrednio do Prezydenta Stanow Zjednoczonych z zadaniem przeproszenia calego Narodu Polskiego za te bezpodstawne a hanbiace oskarzenia oraz wyciagnieciem stosownych wnioskow wobec winnego tego skandalu . Noty dyplomatyczne na nizszych szczeblach to przywolanie do nastepnej hucpy .

  2. A pomysl z umieszczeniem listu ambasadora oczywiscie sluszny, tyle ze tych listow powinno byc nieco wiecej np. ze strony KOngresu Polonii Amerykanskiej wrecz obowiazkowy . Kilka prywatnych tez by sie zdalo. Bo ta wypowiedz szefa FBI jest obraza honoru calego Narodu Polskiego i nie jest tak calkiem przypadkowa, co niebawem czas nam wszystkim, takze panu Profesorze, pokaze.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks