REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaLaskowski: 16 maja nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN

Laskowski: 16 maja nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN

-

fot.Marcin Bielecki/PAP
fot.Marcin Bielecki/PAP

16 maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, poświęcone sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce – poinformował w środę rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

Jak dodał, sędziowie zwrócili się do pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia sędziów, w celu „zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziami zmian w przepisach dotyczących działania SN”.

REKLAMA

Jednocześnie sędzia Laskowski dodał, że w podjętej w poniedziałek uchwale sędziowie SN poparli ideę organizacji 20 maja Kongresu Prawników Polskich i zaapelowali do przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych o wzięcie udziału w Kongresie.

Zaplanowany na 20 maja i mający się odbyć w Katowicach Kongres Prawników Polskich współorganizują: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

„Środowiska adwokackie, radcowskie i sędziowskie podkreślają, że reforma wymiaru sprawiedliwości musi kierować się zasadami demokratycznego państwa prawa, a szczególnie zasadą zachowania niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz autonomiczności samorządów prawniczych. Zmiany te wymagają przemyślanych decyzji, wypracowanych i konsultowanych z praktykami” – napisali w poniedziałkowym komunikacie organizatorzy Kongresu.

Dodali wówczas, że „prawnicy wskazują również na konieczność ułatwienia dostępu do pomocy prawnej zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym; łączy się z tym zagwarantowanie na każdym etapie sprawy profesjonalnej pomocy adwokata lub radcy prawnego”.

O „zainicjowanie zwołania” Kongresu Prawników Polskich zaapelował w jednej z podjętych uchwał nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który odbył się we wrześniu zeszłego roku w Warszawie. Zaapelowano wówczas także m.in. o przekazanie nadzoru administracyjnego nad sądami pierwszemu prezesowi SN.

W poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN – poza uchwałą dotyczącą Kongresu i kwestią nadzwyczajnego posiedzenia – zajmowało się ponadto wyborem kandydatów na stanowiska sędziów SN, ogłoszone do obsadzenia obwieszczeniem pierwszej prezes SN z 30 listopada 2016 r. Do obsadzenia, zgodnie z obwieszczeniem, przewidziano trzy stanowiska w Izbie Karnej i jedno stanowisko w Izbie Wojskowej.

Po przeprowadzonym głosowaniu wskazano kandydatów, którzy zostaną przedstawieni KRS. W Izbie Wojskowej jest to Piotr Raczkowski, sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, a w Izbie Karnej: prof. dr hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego Małgorzata Wąsek-Wiaderek, członek Biura Studiów i Analiz SN, prof. dr hab. Paweł Wiliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jacek Błaszczyk, sędzia Sądu Apelacyjnego.

Sędziowie SN omówili także w poniedziałek projekt informacji o działalności Sądu Najwyższego w 2016 r.

Marcin Jabłoński (PAP)

REKLAMA

2115063693 views

REKLAMA

2115063925 views

REKLAMA

REKLAMA

2116860315 views

REKLAMA

2115064065 views

REKLAMA

2115064164 views

REKLAMA

2115064272 views