REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKuria warszawska będzie wyjaśniała sprawę wypowiedzi ks. Seniuka

Kuria warszawska będzie wyjaśniała sprawę wypowiedzi ks. Seniuka

-

fot.A.Savin/Wikipedia
Kościół Wizytek fot.A.Savin/Wikipedia

Kuria warszawska będzie wyjaśniała sprawę wypowiedzi rektora warszawskiego kościoła sióstr wizytek ks. Aleksandra Seniuka podczas czwartkowej mszy w intencji Bronisława Komorowskiego. Kard. Kazimierz Nycz ma się spotkać z ks. Seniukiem – poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej .

Ks. Seniuk w imieniu koncelebrujących księży przeprosił prezydenta Komorowskiego za niesprawiedliwości, wypowiedziane również przez „ludzi Kościoła”.

REKLAMA

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik ks. Przemysław Śliwiński, kuria warszawska będzie chciała wyjaśnić sprawę ks. Seniuka, gdyż „nie chce opierać się na doniesieniach medialnych i z tego powodu musi dojść do spotkania kapłana z kard. Kazimierzem Nyczem”. Dodał, że na razie nie potrafi określić terminu spotkania.

Ks. Śliwiński podkreślił, że kuria będzie wyjaśniała tę sprawę tak, jak w każdej innej sytuacji, gdy podczas mszy dochodzi do zdarzeń budzących kontrowersje medialne. „I nie jest to żaden precedens, tylko jest to normalne działanie kurii” – zaznaczył.

Dodał, że chodzi o wyjaśnienie dwóch kwestii. Czy rzeczywiście doszło do „pewnego rodzaju narracji politycznej” podczas mszy, bo „Kościół nie powinien wpisywać się w żadną narrację polityczną i musi stać ponad podziałami, musi być apolityczny”.

Po drugie – jak podkreślił rzecznik kurii – chodzi o wyjaśnienie, czy „nie doszło przynajmniej do stworzenia wrażenia, tj. pewnego rodzaju dezawuowania słów biskupów, ponieważ to biskupi są odpowiedzialni za swoją misję, za swoje zadania, które w ostatnim czasie wykonywali”.

Ks. Seniuk w czwartek mówił m.in.: „W ostatnim czasie spotkało pana, panie prezydencie, wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych. I niestety były one wypowiadane przez ludzi, których nazywamy ludźmi Kościoła. Zostały przez nich samych wypowiedziane i innych, z ich błogosławieństwem. Słowa, które nigdy nie powinny się pojawić w ustach takich ludzi. Święte słowa miłość i miłosierdzie były poniewierane wśród słów nikczemnych” – powiedział.

„My nie jesteśmy episkopoi (z gr. biskupi), my jesteśmy tylko presbiteroi (kapłani) (…) a jednak czujemy się odpowiedzialni na naszą miarę za te niesprawiedliwości rzucane na pana” – dodał ks. Seniuk.

„Więc proszę przyjąć, panie prezydencie, pani Anno (…) i mówię to w imieniu, myślę, wielu kapłanów – przepraszamy was, prosimy o wybaczenie nam i także tym wszystkim, którzy nie wiedzą, co czynią” – powiedział ks. Seniuk.

Dziennikarzowi PAP nie udało się w poniedziałek z nim skontaktować.

W sobotnim wydaniu „Gazety Wyborczej” kapłan tłumaczył, że słowa „my nie jesteśmy episkopoi, tylko presbiteroi” nie oznaczają przeciwstawiania się biskupom, tylko są sensownym rozróżnieniem w kontekście dalszych słów”. Podkreślał jednocześnie, że po reakcji zebranych w kościele na słowa „My nie jesteśmy episkopoi” natychmiast dodał: „Chyba państwo nie zrozumieliście dobrze moich słów”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093099642 views

REKLAMA

2093099926 views

REKLAMA

2094896375 views

REKLAMA

2093100176 views

REKLAMA

2093100314 views

REKLAMA

2093100455 views