REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKuria: ks. Lemański ma być kapelanem w zakładzie opieki dla dzieci w...

Kuria: ks. Lemański ma być kapelanem w zakładzie opieki dla dzieci w Zagórzu

-

Ksiądz Wojciech Lemański ma zostać kapelanem w zakładzie opieki dla dzieci i młodzieży w Zagórzu (Mazowieckie), zaproponował mu to arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser – poinformował rzecznik kurii Mateusz Dzieduszycki.

Ksiądz Wojciech Lemański fot.Paweł Supernak/EPA
Ksiądz Wojciech Lemański fot.Paweł Supernak/EPA

Zapowiedział, że 27 lipca o godz. 11 zostanie otwarty kościół w Jasienicy. Dzieduszycki podał, że nowym proboszczem będzie ks. Krzysztof Kozera, obecnie administrator w Jasienicy.

REKLAMA

Dzieduszycki wyjaśnił, że chodzi o posługę w Zakładzie Neuropsychiatrycznym Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Powiedział, że Lemański jeszcze nie powiadomił, czy przyjmie decyzję arcybiskupa. W intencji kurii jest to, by objął nowe obowiązki jak najszybciej – mówił rzecznik.

Ks. Lemański był proboszczem parafii w Jasienicy do lipca 2013 r. Został usunięty z urzędu dekretem abp. Hosera za „brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”. Kapłan na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego – przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera – m.in. za dokument bioetyczny episkopatu, przeciwstawiający się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka. Ks. Lemański odwołał się od tej decyzji.

Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania. W sentencji decyzji Watykanu zapisano, że obecność ks. Lemańskiego nie służy pokojowi między parafianami w Jasienicy.

Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy jest zamknięta. Jak informowała wówczas Kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty „w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2093099291 views

REKLAMA

2093099575 views

REKLAMA

2094896023 views

REKLAMA

2093099824 views

REKLAMA

2093099963 views

REKLAMA

2093100104 views