REKLAMA

2129417131 views

REKLAMA

2129417130 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaKrzysztof Warlikowski otrzymał Złotego Lwa weneckiego Biennale za całokształt twórczości

Krzysztof Warlikowski otrzymał Złotego Lwa weneckiego Biennale za całokształt twórczości

-

Reżyser teatralny i operowy Krzysztof Warlikowski otrzymał w sobotę przyznawaną przez weneckie Biennale nagrodę Złotego Lwa w dziedzinie teatru za całokształt twórczości. Ceremonia jej wręczenia odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji.

Nagroda została wręczona polskiemu artyście w Ca Giustinian, pochodzącym z XV wieku pałacu nad Canal Grande, który jest siedzibą Biennale.

REKLAMA

Odbierając nagrodę, Warlikowski zadedykował ją całemu zespołowi, a także zmarłemu Zygmuntowi Malanowiczowi, który w najnowszej sztuce w jego reżyserii “Odyseja” przygotowywał rolę tytułową. W przemówieniu artysta mówił, że na Covid-19 “zmarła też pamięć” i dodał, że sposobem na niezapominanie o przeszłości jest snucie opowieści. “Nie wiem, co będzie po Covid, jeśli sobie pójdzie; wiem, że po raz kolejny oddajemy dużą część wolności za iluzję bezpieczeństwa” – ocenił reżyser.

“Złoty Lew nie jest dla mnie zwieńczeniem kariery, ale zobowiązaniem do dalszej podróży” – podkreślił.

Wcześniej w komunikacie o przyznaniu nagrody dyrekcja Biennale di Venezia nazwała polskiego reżysera “emblematyczną postacią teatru postkomunistycznego, który odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje”.

“Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski – zgodnie z wewnętrzną motywacją – jest orędownikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Korzystając z odniesień do kinematografii, oryginalnie posługując się wideo i wymyślając nowe formy widowiska – chce przywrócenia więzi pomiędzy spektaklem a publicznością” – napisano w uzasadnieniu.

Dyrekcja Biennale przypomniała jednocześnie, że Warlikowski “jest obecny na najważniejszych festiwalach na całym świecie – od Europy po obie Ameryki”, a jego “liryczne przedstawienia operowe są obecne w najważniejszych teatrach operowych – od Paryża przez Londyn do Salzburga”.

To “wolny artysta”, który “rozbija skorupę rzeczy, dotykając sumień” – wskazano.

Twórca “oferuje nam wizję społeczeństwa zagrożonego radykalnymi zmianami (…), podkreślając przemoc w relacjach społecznych i rodzinnych oraz pilną potrzebę uczucia, czystego i prostego pragnienia miłości” – głosi komunikat.

59-letni Warlikowski, laureat wielu nagród i wyróżnień na świecie, od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie.

W piątkowy wieczór wenecki festiwal teatralny, trwający do 11 lipca, otworzył spektakl “Wyjeżdżamy” (“We are leaving”) w reżyserii Warlikowskiego na podstawie sztuki “Pakujemy manatki” Hanocha Levina. Spektakl zostanie powtórzony w sobotę. W obsadzie są m.in. Bartosz Bielenia, Mariusz Bonaszewski, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Dorota Kolak, Monika Niemczyk, Maja Ostaszewska, Jaśmina Polak, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska.

Na ceremonię wręczenia Złotego Lwa Krzysztofowi Warlikowskiemu przyjechał z Rzymu dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny.

Artysta poprowadzi też warsztaty mistrzowskie dla reżyserów i dramaturgów. Reżyser cieszy się od lat wielkim uznaniem we Włoszech. W 2015 roku został honorowym obywatelem Palermo na Sycylii.

Sześć lat temu był autorem przesłania na Międzynarodowy Dzień Teatru. Dołączył tym samym do takich gigantów teatru i artystów, jak John Malkovich, Vaclav Havel, Peter Brook, Eugene Ionesco, Luchino Visconti, Pablo Neruda, Dymitr Szostakowicz i Arthur Miller.

Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2121598543 views

REKLAMA

REKLAMA

2121598563 views

REKLAMA

REKLAMA

2123394883 views

REKLAMA

2121598574 views

REKLAMA

2121598583 views

REKLAMA

2121598587 views