REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKraków. Wystawa IPN "Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego"

Kraków. Wystawa IPN „Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego”

-

Trudną i pełną porażek, ale zakończoną zwycięstwem drogę do niepodległości Polski w roku 1918 prezentuje przygotowana przez krakowski IPN wystawa „Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego”, otwarta w środę w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Na wystawie prezentowany jest m.in. 10-minutowy film z niemieckich archiwów, ukazujący wkroczenie legionistów do Warszawy w grudniu 1916 r. Jest on prawdopodobnie jedynym nagraniem filmowym Legionów; został pozyskany specjalnie na potrzeby wystawy.

REKLAMA

Ekspozycja w układzie chronologicznym przedstawia zarówno najważniejsze działania wojenne podczas I wojny światowej, jak i zawiłe okoliczności polityczne, sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.

Jak podkreślił otwierający wystawę prezes IPN Łukasz Kamiński, „właśnie w roku 1914 rozpoczęła się ta droga, którą później kroczyli także żołnierze Armii Krajowej, żołnierze podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, działacze opozycji na czele z działaczami Solidarności”.

Otwarcie wystawy było okazją do wręczenia przez prezesa IPN odznaczeń państwowych przyznanych przez prezydenta RP działaczom opozycji niepodległościowej „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Czesław Boruta, Henryk Brancewicz, Michał Garapich, Roman Kosiba i Eugeniusz Myszor. Krzyże Wolności i Solidarności odebrało 21 osób.

„To wystawa poświęcona temu, co towarzyszyło Polakom przez ostatnie stulecie bardzo często; poświęcona marzeniom o czynie, który doprowadzi do budowy tej niepodległej Polski, o której marzyły pokolenia” – powiedział naczelnik Okręgowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć.

Jak podkreślił, „legioniści kojarzą się ze zwycięstwem, ale twórcy wystawy chcieli pokazać, jak ciężka była droga do tej niepodległości, która nastała w roku 1918 – że prowadziła ona przez szereg porażek i trudnych momentów, które wydawały się być przerwą albo końcem drogi do niepodległości”.

„Chcieliśmy, żeby ta wystawa przybliżała również postać Józefa Piłsudskiego, który uparcie, ponad klęskami wznosił sztandar z hasłem niepodległość. Nie wtedy, kiedy mieliśmy szanse, nie wtedy, kiedy mieliśmy siłę, kiedy my coś mogliśmy znaczyć – jak w roku 1920, kiedy już samodzielnie broniliśmy naszej niepodległości – ale już wtedy, w roku 1914, kiedy byliśmy małym kamyczkiem pomiędzy walcami wielomilionowych armii europejskich” – powiedział historyk.

Jak przypomniał jeden z kuratorów wystawy dr Maciej Zakrzewski z krakowskiego oddziału IPN, wystawa została przygotowana z okazji setnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej i „rozpoczęcia epopei legionowej – czteroletniej walki o zaistnienie Polski na arenie międzynarodowej”.

Wystawa będzie czynna do połowy listopada 2014 r. Drugim kuratorem wystawy jest Joanna Dutka-Kącka.(PAP)

 

fot.Jacek Turczyk/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091172982 views

REKLAMA

2091173288 views

REKLAMA

2092969748 views

REKLAMA

2091173570 views

REKLAMA

2091173718 views

REKLAMA

2091173867 views