REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKopacz: w sobotę kierunki, a we wrześniu cały nowy program PO

Kopacz: w sobotę kierunki, a we wrześniu cały nowy program PO

-

Ewa Kopacz fot.Stephanie Lecocq/EPA
Ewa Kopacz fot.Stephanie Lecocq/EPA

Na sobotniej konwencji zaprezentowane zostaną nowe kierunki programowe, natomiast cały program PO będzie gotowy we wrześniu – powiedziała w piątek w Bratysławie premier Ewa Kopacz. Potwierdziła, że w sobotę przedstawiony ma zostać również szef kampanii parlamentarnej PO.

REKLAMA

Zjazd PO rozpocznie się w sobotę o godz. 13 w warszawskiej Arenie Ursynów.

“Konwencja jest powodem do tego, żeby się spotkać, podsumować ostatni, wcale niełatwy dla Platformy czas, ale jednocześnie też zachęcić każdego dnia, każdej godziny i każdej minuty do walki o wyborców, bo przecież październik już jest bardzo blisko” – podkreśliła Kopacz w rozmowie z dziennikarzami.

Poinformowała ponadto, że podczas konwencji przedstawione zostaną nowe kierunki programowe Platformy. “Ja o tych kierunkach będę mówiła, natomiast poznacie państwo koordynatorów, którzy będą w tej chwili pracować w dziesięciu obszarach nad programem PO. Ten program będzie prezentowany we wrześniu w całości” – zaznaczyła szefowa rządu.

Zapytana, czy w sobotę poznamy szefa sztabu, który pokieruje kampanią parlamentarną PO, premier odpowiedziała: “poznacie”.

Kopacz była także pytana o wypowiedź szefa MSZ Grzegorza Schetyny na temat obecności na listach wyborczych PO zdymisjonowanych w ostatnich dniach osób w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa dotyczącego tzw. afery podsłuchowej.

Minister spraw zagranicznych ocenił w czwartek w TVN24, że “trudno sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś odchodzi z rządu, a po kilku tygodniach znajduje się w świetnej formie, jest liderem w swoim okręgu wyborczym i słyszymy, że nic się nie stało; coś się jednak stało”.

“Nie słyszałam tej wypowiedzi, ale my jeszcze nie jesteśmy na etapie tworzenia list. Będziemy na etapie tworzenia list, będziemy to robić, tak jak zwykle się to odbywało, z pełną kontrolą i weryfikacją zarządu krajowego. Więc nie lękajcie się, będzie dobrze” – powiedziała szefowa rządu.

Z rozmów PAP z politykami PO wynika, że nie toczą się obecnie żadne prace nad listami do Sejmu. Rozpoczną się najwcześniej w lipcu, a zatwierdzone mogą zostać dopiero w sierpniu. Lider kujawsko-pomorskiej PO Tomasz Lenz przypomniał w piątkowej rozmowie z PAP, że procedura wyłaniania kandydatów ruszy dopiero w momencie przyjęcia kalendarza w tej sprawie przez zarząd krajowy Platformy.

Podczas sobotniej konwencji planowane jest wystąpienie Kopacz – to ona zaprezentuje zręby nowego programu. O ile politycy Platformy oczekują w nim pewnych zmian, m.in. propozycji dla młodego pokolenia, to nie spodziewają się żadnej rewolucji, jeśli chodzi o propozycje swej partii.

“Radykalnych zmian nie przewiduję, bo one też nie są potrzebne. Program, który do tej pory udało nam się zrealizować, jest dobry. On być może potrzebuje drobnych zmian, modyfikacji” – ocenił w rozmowie z PAP nowy szef think tanku PO – Instytutu Obywatelskiego, europoseł Jarosław Wałęsa. “Pozostajemy w tym samym miejscu – na środku sceny politycznej. Mamy także skrzydła, ale najważniejsze jest mocne centrum i to także chyba znajdzie potwierdzenie w sobotę” – mówił PAP wiceszef Platformy Cezary Grabarczyk.

Jeśli chodzi o szefa sztabu, to z rozmów PAP z politykami PO wynika, że może zostać nim ktoś z dwójki bliskich współpracowników Kopacz: szef jej gabinetu politycznego Marcin Kierwiński lub minister w kancelarii premiera Sławomir Nitras. Kampanią PO nie pokierują na pewno: wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski ani lider dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz, który od niedawna kieruje też biurem krajowym partii. Obaj mają się jednak znaleźć w sztabie.

Rzecznikiem kampanii PO prawdopodobnie zostanie posłanka, b. minister sportu Joanna Mucha, a w sztabie prawdopodobnie znajdą się też: posłowie Agnieszka Pomaska i Jakub Rutnicki. Ze sztabem ma też blisko współpracować Jarosław Wałęsa.

Sobotnie “nowe otwarcie” programowe PO to część zmian, które w ostatnim czasie przeprowadziła Kopacz. Z pracy w rządzie zrezygnowali m.in. trzej ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat i skarbu Włodzimierz Karpiński. Zastąpili ich: kardiochirurg prof. Marian Zembala, b. wioślarz Adam Korol oraz poseł PO Andrzej Czerwiński.

W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek, zostanie wybrany nowy marszałek Sejmu w miejsce Radosława Sikorskiego, który również zrezygnował z pełnionej funkcji. Kandydatką na jego następczynię jest dotychczasowa rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Ją z kolei na obecnym stanowisku ma zastąpić młody poseł PO Cezary Tomczyk. Nowy rzecznik rządu ma zostać przedstawiony przez premier na początku przyszłego tygodnia.

W sobotę konwencję organizuje też PiS. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że wiceprezes tej partii, Beata Szydło ma zostać na niej zaprezentowana jako kandydatka na premiera. W sobotę zbiera się ponadto w Warszawie Rada naczelna PSL, podczas której może paść wniosek o odwołanie Janusza Piechocińskiego z funkcji prezesa Stronnictwa. Źródła PAP w PSL twierdzą, że do zastąpienia go na funkcji szefa partii namawiany jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118943414 views

REKLAMA

2118943512 views

REKLAMA

REKLAMA

2120739868 views

REKLAMA

2118943586 views

REKLAMA

2118943647 views

REKLAMA

2118943700 views