REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKopacz o pomniku smoleńskim: ważne intencje, a nie lokalizacja pomnika

Kopacz o pomniku smoleńskim: ważne intencje, a nie lokalizacja pomnika

-

fot.Marcin Obara/EPA
fot.Marcin Obara/EPA

Premier Ewa Kopacz oceniła, że nie jest ważne miejsce, w którym powstanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ale ważna jest intencja, z jaką ludzie będą odwiedzali pomnik. Zdaniem prezydenta elekta Andrzeja Dudy pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu.

REKLAMA

W czwartek dziennikarze pytali premier Kopacz, czy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien stanąć – tak jak postuluje Andrzej Duda – przy Krakowskim Przedmieściu. Duda, w rozmowie z “Rzeczpospolitą” powiedział, że pomnik powinien stanąć tam, gdyż – jak zauważył – to tam zbierały się tysiące ludzi. “To Polacy w ten sposób wybrali dla niego miejsce” – przekonywał.

W później w wywiadzie dla RMF FM Duda powiedział, że “pomnik upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej powinien stanąć w miejscu, które jest symbolem dla Polaków – tamtej tragedii i dni, które nastąpiły później”. “Czyli powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu, koło Pałacu Prezydenckiego” – dodał. “Jeżeli będą prowadzone rozmowy ze mną, a wierzę, że tak będzie, to będę się opowiadał za tą opcją” – zadeklarował prezydent elekt.

Jak podkreślił Duda, Krakowskie Przedmieście “to jest to miejsce, które się kojarzy i jest miejscem jak najbardziej godnym”.

Szefowa rządu oceniła z kolei, że “jak idziemy pod pomnik, który upamiętnia ofiary tak szczególnej katastrofy, to idziemy z dobrą intencją. Dla mnie miejsce nie jest ważne, tylko intencja, z jaką tam idziemy. Ja myślę, że każde miejsce jest dobre, jeśli ta pamięć o tych ludziach, dobre wspomnienie o tych ludziach, będzie towarzyszyć tym, którzy będą pod ten pomnik przychodzić”.

Kopacz przekonywała, że pomnik powinien stanąć tam, gdzie “będą dobre emocje, (gdzie) ludzie będą przychodzić po to, żeby oddać cześć i dobrą pamięć”. “To powinno być założeniem ustawienia pomnika” – oceniła. “To wszystko zależy, jakie intencje będą kierować ludźmi, którzy tam będą przychodzić, to ma być takie miejsce, gdzie ludzie powinni przychodzić, dobrze wspominać, dobrze mówić i podkreślać, jak wielka to była katastrofa” – dodała szefowa rządu.

W przeddzień 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, podczas której podjęta została uchwała ws. wzniesienia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Rada Warszawy zdecydowała, że pomnik ma stanąć u zbiegu ul. Focha i Trębackiej. Według prezydent Warszawy pomnik powinien powstać w ciągu dwóch lat.

Przeciwny takiej lokalizacji jest PiS, który zwraca uwagę, że do tego terenu są roszczenia; politycy PiS – wraz z częścią rodzin ofiar – postulują, by pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu. Według władz stolicy ta lokalizacja jest wykluczona ze względu na negatywną opinię konserwatora zabytków. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

  1. Nie bardzo mi się podoba ten pomysł, stawiamy wszędzie te pomniki i czemu to służy. Chyba, że będzie to nie tylko pomnik samolotu, będzie w sposób godny oddawał pamięć o katastrofie i zmarłych, ale będzie też architektonicznym dziełem. Jak na przykład pomnik dla ofiar katastrofy WTC.

REKLAMA

2129075398 views

REKLAMA

REKLAMA

2129075413 views

REKLAMA

REKLAMA

2130871733 views

REKLAMA

2129075423 views

REKLAMA

2129075426 views

REKLAMA

2129075430 views