REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Kongres zatwierdził sprzedaż pocisków dalekiego zasięgu do polskich F-16

Kongres zatwierdził sprzedaż pocisków dalekiego zasięgu do polskich F-16

-

Departament Stanu USA zatwierdził w czwartek sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu powietrze-ziemia typu JASSM – poinformował rzecznik amerykańskiej ambasady Sean O’Hara.

„Po zakończeniu piętnastodniowego okresu przeglądu dokonywanego przez Kongres USA Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia AGM-158A” – poinformował O’Hara.

REKLAMA

Jak dodał, zatwierdzono także sprzedaż oprogramowania do samolotów F-16, oprzyrządowania, części zamiennych, pakietu szkoleń i wsparcia logistycznego.

“Jestem bardzo zadowolony z tego, że amerykańskie władze bardzo szybko uporały się ze swoją procedurą. Pamiętamy przykład Finlandii, która osiem lat czekała na taką zgodę” – powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

Dodał, że pozostało ustalenie detali z producentem. “Teraz jest kwestia szczegółów, tzn. kwot, szczegółów dostaw; chcę też zwrócić uwagę, że to nie jest tylko kwestia samych pocisków manewrujących, ale całego pakietu. Spodziewam się, że w najbliższym czasie odbędziemy takie negocjacje ze stroną amerykańską i będzie to bardzo istotne wzmocnienie naszych F-16” – mówił Siemoniak.

„To bardzo nowoczesna broń” – podkreślił rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Zadowolenie ze zgody na sprzedaż pocisków Polsce wyraził ambasador Stephen Mull. „To dowód na silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie modernizacji polskiej armii. Pomoże to również wzmocnić zdolności reagowania na bieżące i przyszłe zagrożenia ze strony wroga” – powiedział ambasador.

AGM-158A Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM), produkowany przez Lockheed Martin, to konwencjonalny pocisk dalekiego zasięgu, przenoszony przez samoloty, przeznaczony do zwalczania ważnych, dobrze chronionych celów. Pocisk o zasięgu 370 km może przenosić głowicę o masie 500 kg.

Zamiar zakupu pocisków manewrujących dalekiego zasięgu MON przedstawiło pod koniec 2012 r. prezentując 10-letni plan modernizacji armii. Ponieważ JASSM są uważane za broń strategiczną, ich eksport wymaga zgody rządu i Kongresu.

O sprzedaży pocisków JASSM Polsce rozmawiali w kwietniu br. w Waszyngtonie sekretarz obrony USA Chuch Hagel i szef MON Tomasz Siemoniak.

20 września Departament Stanu, po wydaniu przez amerykańską Agencję ds. Współpracy Obronnej (DSCA) wymaganego certyfikatu, poinformował o aprobacie dla sprzedaży Polsce pocisków, których wartość z towarzyszącym im pakietem ma wynieść 500 mln dolarów.(PAP)

fot.Olivier Hoslet/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks