REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKonferencja w 90-lecie Polskiego Radia: misja i nowoczesność

Konferencja w 90-lecie Polskiego Radia: misja i nowoczesność

-

Funkcje informacyjne, edukacyjne czy kulturotwórcze stanowiące element misji Polskiego Radia oraz cyfryzacja i otwartość na nowe technologie to – zdaniem uczestników wtorkowego sympozjum z okazji 90-lecia rozgłośni – ważne wyróżniki jej działalności.

Sympozjum „90 lat Polskiego Radia. Dorobek i perspektywy”, które odbyło się w stołecznej siedzibie Radia, zainaugurowało obchody 90-lecia instytucji. Poprzedziła je uroczystość z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przewodniczy Honorowemu Komitetowi Obchodów 90-lecia Polskiego Radia oraz przekazanie rozgłośni przez Fundację PKO BP kolekcji dziennikarza muzycznego Jana Webera zawierającej m.in. kilkanaście tysięcy płyt.

REKLAMA

Debatę otworzył prezes Polskiego Radia w latach 2000-2002 dr Ryszard Miazek, który wspominając pierwsze lata rozgłośni podkreślił, że jej istotnym zadaniem było jednoczenie odrodzonej Rzeczpospolitej, krzewienie oświaty i kultury oraz przekazywanie informacji. „Radio dawało możliwość obcowania z dziełami kultury sięgając po dostępne formy przekazu, starało się także godzić oczekiwania różnych grup branżowych i wiekowych” – mówił Miazek.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. prof. Janusz Adamowski zaznaczył, że po okresie wojennym Radio wznowiło działalność w trudnych warunkach PRL-owskiej rzeczywistości. „Mimo stałej kontroli, cenzury i tzw. przekazu ideologicznego, starało się kontynuować działalność nadając m.in. powieści dźwiękowe, spektakle teatru radiowego czy koncerty swojej orkiestry. Jego saga +Matysiakowie+ czy audycje muzyczne, cieszyły się niesłabnącą popularnością” – mówił Adamowski dodając, że po ciężkim okresie stanu wojennego, w nowej rzeczywistości po 1989 r. Polskie Radio nadal realizuje swoją misję, zatrudniając ponad 1,2 tys. pracowników i nadając całodobowy program.

O planach na przyszłość rozgłośni opowiadał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. „Polskie Radio przez 90 lat wypracowało ogromny dorobek na polskim rynku medialnym. Ostatnie 20 lat to czas głębokich zmian przede wszystkim technologicznych, zaczął funkcjonować internet, rozwijała się telefonia komórkowa. Te użytkowe technologie stworzyły w kolejnych latach możliwość uruchomienia nowych programów wzbogaconych o treści multimedialne i łatwość komunikacji ze słuchaczami. Polskie Radio oferuje internetowe serwisy tematyczne będące źródłem wiedzy o bieżących wydarzeniach społeczno-kulturalnych, gospodarczych, politycznych” – dodał.

Jak zaznaczył, w serwisie dźwiękowym Polskiego Radia znajduje się obecnie sto kanałów tematycznych. „Przed firmą stają też nowe wyzwania. By dotrzeć ze wszystkimi programami do słuchaczy w całym kraju trzeba wykorzystywać wszystkie cyfrowe możliwości. Z planów Radia wynika, że oferta cyfrowa będzie systematycznie poszerzana. Ważna będzie także możliwość interakcji ze słuchaczem. Radio cyfrowe nie cieszy się jeszcze w Polsce popularnością i trzeba to zmienić. Nowoczesne radio zapewni bowiem społeczeństwu nowe możliwości komunikacji, ułatwi funkcjonowanie w otaczającym świecie, będąc aktywnym źródłem w debacie publicznej i kulturze” – zaakcentował Dworak.

Podsumowując spotkanie prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślił, że w jego ocenie Radio „dobrze wypełniało i wypełnia swoją rolę”. „Zarówno w czasach, kiedy było elektryzującym wynalazkiem, jak w okresie kiedy zaczęło wypełniać funkcję organizatora życia społecznego, także w trudnych dla swojej historii latach PRL-u i w czasach nam współczesnych, w warunkach medialnej konkurencji i gwałtownego przyspieszenia technologicznego. To wielkie wyzwania, przed którymi stanęliśmy i z którymi staramy się sobie radzić” – powiedział Siezieniewski.

1 lutego 1925 r. Polskie Towarzystwo Radiotechniczne na fali 385 metrów w Warszawie nadało pierwszą próbną audycję. Po raz pierwszy w eter popłynęły słowa: „Tu próbna stacja radionadawcza” i ta właśnie data uznawana jest za dzień narodzin Polskiego Radia. 18 sierpnia 1925 r. Polskie Radio otrzymało koncesję na nadawanie programów radiofonicznych. (PAP)

Na zdjęciu: Siedziba główna Polskiego Radia w Warszawie fot.Daniel Koć/Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102830794 views

REKLAMA

2102831027 views

REKLAMA

2104627419 views

REKLAMA

2102831170 views

REKLAMA

2102831270 views

REKLAMA

2102831379 views